Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Nejprve po dobrém, pak s pokutou

Neřeknu nic nového, když prohlásím, že řada podnikatelů zneužívá odpadový systém našeho města. S tímto problémem se jistě setkala většina občanů Prahy 8. Jdete vyhodit vytříděný papír do modrého kontejneru a najdete jej schovaný pod hromadou krabic od ovoce a zeleniny.  Připravujete své odpady pro odložení ve velkooběmovém kontejneru a nakonec zjistíte, že je již plný odpadu, který zjevně nevzniknul v domácnosti. 

 

Většina z nás bude v takové chvíli automaticky nadávat na neschopnost úřadů a svozových firem. Pravdou však je, že zákon v takovém případě porušují ti podnikatelé, kteří se uvedeným způsobem vyrovnávají se svými povinnostmi.

 

Barevné popelnice a velkooběmové kontejnery jsou určené pro odpad, jehož původcem jsou nepodnikající občané Prahy. Podnikající osoby musí mít podepsanou smlouvu o likvidaci odpadů s firmou, která má pro takovou činnost povolení. Svoz a likvidace odpadů je však drahá a někteří živnostníci šetří na úkor občanů Prahy 8.

 

Běžně nejsem příznivcem přehnané represe. Na prvním místě by vždy měl být pokus úředníků a samosprávy o dohodu s podnikateli o autoregulaci. Tento systém má jedno velké plus – je pro obec nejjednodušší a nejlevnější. Pokud k dohodě nedojde, měl by nastoupit úřad a problematiku regulovat pomocí zákonů a z nich vyplývajících sankcí podle tohoto scénáře:

 

Přestože platí zásada, že neznalost zákona neomlouvá, represe by měla přijít až po důsledné osvětě. Málokterý podnikatel například ví, že elektrických spotřebičů se může bezplatně zbavit v místech zpětného odběru – tj. mimo jiné ve sběrných dvorech. Vzhledem k tomu, že řada trhovců a majitelů restaurací není českého původu, tištěné informace by měly být k dispozici i v čínštině, vietnamštině a dalších jazycích. Nemělo by se jednat o výhružný dopis, ale o praktický návod, jak své podnikání dostat do souladu se zákony. Také samotné kontejnery by měly být označeny tak, aby i cizinci jasně chápali, kdo tyto nádoby může využívat.

 

Pokud po osvětě nenastane změna k lepšímu, pak musí nastoupit důsledná kontrolní činnost úředníků naší městské části. Zákon o odpadech umožňuje obci udělit pokutu v řádech statisíců, další orgány mají pravomoc rozdávat milionové sankce. Jistě by stačilo několik exemplárních případů, aby se mezi nepoctivými podnikateli rozšířila zpráva, že časem dojde i na ně.

 

Následovat by měl dohled úředníků a městských strážníků nad tím, kdo a čím plní velkooběmové kontejnery. Svou roli by zde mohl sehrát i kamerový systém Bezpečná Osmička. A pokud by se ozval názor, že městští policisté jsou potřeba jinde než u kontejnerů? Pak bych se ptal, kdo určuje priority pro policii, která je placena z našich daní? A v čem je zneužívání kontejnerů menší problém než třeba nesprávné parkování nebo neuklizená hromádka po psovi?

...

Vloženo: 08.11.2009 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52