Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Asanované dětství

Letos v květnu jsem koupil sedmileté dceři digitální fotoaparát. Potěšilo mě nadšení, s jakým začala zaznamenávat svět okolo sebe. A překvapil mě její úhel pohledu na náš společný život, který je tak odlišný od mého (a není to jen proto, že je o 70 centimetrů nižší než já). 

 

Její výsledky mě utvrdily v názoru, že k nejvýraznějším charakteristikám fotografie patří otevřenost tohoto oboru a dokumentární hodnota snímků. Cením si všech, jež si uvědomují možnosti dokumentární fotografie a dokáží probudit skryté rezervy talentu u lidí, kteří o svých schopnostech zatím neví.

 

V poslední době mne zaujal projekt Fotodokument.cz. Jeho tvůrci rozpoznali razanci, s jakou se v současnosti mění česká a moravská města. S ekonomickou prosperitou přišly do naší země peníze, které jsou schopné přetvořit vzhled i funkci celých městských čtvrtí. Organizátoři Fotodokumentu se rozhodli otevřít webovou galerii pro práce profesionálních i amatérských fotografů, kteří dlouhodobě a systematicky zaznamenávají proměny městské krajiny. 

 

Možná se zeptáte, k čemu to slouží? Jde o to odsoudit zlé developery nebo naopak pochválit čilé komunální politiky, s jakým nasazením vytvářejí nová městská centra? Cílem je uchovat historickou paměť, obrazový záznam míst, která už nikdy nebudou jako dříve. Tak jako se dnes před zahájením stavby provádí archeologický výzkum, mělo by být přirozené vytvořit fotodokumentaci původního stavu daného místa. Pro budoucí generace, pro možnost porovnat krajinu tehdy a dnes, pro připomínku, proč se ulice, náměstí či park jmenují Rustonka, Pod Koulí nebo třeba Invalidovna. Proto, aby zde žijící lidé měli možnost najít si prostřednictvím historických snímků cestu k lokálnímu patriotismu. 

 

Vyrůstal jsem v pražské Libni, která v té době procházela dramatickou proměnou. V rámci výstavby stanice metra jeho stavitelé během několika let zbořili celou historickou čtvrť. Každým dnem jsem přicházel o místa, které jsem měl rád a ve fotografii jsem našel způsob, jak si uchovat vzpomínky na asanované dětství. Možná proto tvůrcům projektu Fotodokument.cz tak moc rozumím.

...

Vloženo: 13.10.2009 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52