Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Close up: Volný pád

world-press-photo__192x128_.jpg

„Takovou scénu by dokázal vyfotografovat každý,“ prohlásil před pár dny o vítězném snímku letošního ročníku soutěže World Press Photo jeden kritik na vernisáži v pražském Karolinu.

Jedná se o černobílý pohled na policistu prohledávajícího dům, jež museli opustit jeho majitelé, kteří v důsledku krize nespláceli hypotéku. Muž zákona uprostřed, zbraň v natažených rukou připravená ke střelbě, okolo nepořádek. Přemýšlel jsem o odsudku uvedeném na začátku tohoto článku a dospěl jsem k závěru, že má vlatsně pravdu. Na tomto snímku je z obrazového hlediska pramálo originálního. Když však uvedenou scénu posuzuji v kontextu událostí posledního roku, neubráním se obdivu nad silou tohoto sdělení. Tak jako se kompozičně nepříliš povedený snímek Roberta Capy Padající republikán stal jednoznačným symbolem španělské občanské války, věřím, že po mnoha letech bude obrazem současné světové krize tento snímek Anthony Suaua. Co představuje? Nejsou to prvoplánové pohledy na posmutnělé tváře hráčů na burze ani na fronty před vývařovnou pro nezaměstnané. Nevidíme tu nikoho bezprostředně trpět, jen zde policista vykonává svou práci. V druhém plánu k nám však doléhá pláč těch, kterým současná krize způsobila osobní tragédii. Fotografie symbolicky zastupuje tisíce Američanů, kteří si přes své nízké příjmy užívali několik let iluze života střední třídy a kteří se během pár týdnů vrátili do reality. Materiálně chudší, navíc v nitru duše s pocitem, že je kdosi okradl o výsledky jejich poctivé práce.

Tato fotografie by měla viset v každé kanceláři, kde vám na počkání vyřídí stotisícovou půjčku bez ručitele. Měla by zde sloužit jako memento, jak nebezpečná – pro jednotlivce i společnost – je touha lidí po životní úrovni, jejíž financování si nemohou dovolit.

 

...

Vloženo: 23.09.2009 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52