Přehled akcí

« Březen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Ano privatizaci bytů i diskuzi o využití peněz

Úvaha, že by v tomto volebním období měla v Praze 8 proběhnout další vlna prodeje bytů, je pro členy Strany zelených poměrně nová. Zatím neznáme představu vedení radnice o rozsahu této fáze prodejů bytů a o oblastech, které budou do privatizace zahrnuty. Proto se k této otázce můžeme vyjádřit pouze obecně.

S další privatizací bytového fondu lze souhlasit tehdy, pokud budou splněny dvě podmínky. Tou první je potřeba, aby i po této fázi prodeje obecních bytů byla zachována dostatečná síť sociálního bydlení. Druhou nutností, kterou považuji za zcela zásadní, je radnicí dopředu zpracovaný variantní plán na využití takto získaných peněz a otevření prostoru pro jeho připomínkování jak zastupiteli, tak zejména občany. 

Městská část Praha 8 se prodejem bytů zbavuje významné části svého majetku a inkasuje za něj mimořádné množství peněz. Jedná se o částku, jakou radnice nikdy v minulosti neměla a pravděpodobně ani v budoucnu mít nebude. Pokud bychom hledali obdobný příklad na celostátní úrovni, našli bychom jej v úvahách o prodeji státního podílu v elektrárenské společnosti ČEZ. Existují konstruktivní nápady na využití takto získaných prostředků např. na reformu pomalu kolabujícího důchodového systému. Jiné strany zas populisticky navrhují rozdat miliardy formou různých dávek svým případným voličům. 

Také v Praze 8 musíme najít cesty, jak privatizační peníze neprojíst, ale smysluplně investovat. Nejlepší cestou k nalezení vhodných projektů je otevřená diskuze radnice s občany a možnost vybírat z více variant. Dovedu si představit hlasování, ve kterém by rada předložila zastupitelům a občanům informaci o celkovém množství peněz určeném k investicím a konkrétní projekty. Tyto návrhy by obsahovaly jak popis investičního záměru, tak jeho přibližnou cenu. Každý občan Prahy 8 by si mohl zahrát – např. formou internetového hlasování – strategickou hru, v rámci daného rozpočtu sestavit pro radnici “investiční portfolio” a  dát tak najevo zastupitelům, které projekty mají být upřednostněny a jak velkou část peněz odložit na pozdější dobu.

V souvislosti s obecním majetkem musím ještě zmínit jednu věc. Řada pražských městských částí se rozhodla zisk z prodeje bytů přesunout do radnicemi zřízených akciových společností. Tento zdánlivě nevýznamný krok se v praxi projevuje velmi negativně. Hlavní problém této změny lze pojmenovat slovy “neprůhlednost a korupční prostředí”. Zatímco rozpočet městských částí je veřejně přístupný, akciovky jej tají s poukazem na obchodní tajemství. O způsobu investování peněz nerozhodují všichni zastupitelé na občanům přístupné schůzi, ale úzký kroužek členů představenstva za zavřenými dveřmi. Pevně doufám, že Praha 8 do této slepé uličky nikdy nevkročí. 

...

Vloženo: 07.09.2009 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52