Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Rohanský ostrov – nová šance pro karlínskou Stromovku

Členové Strany zelených z Prahy 8 sledují se znepokojením vývoj plánů na zástavbu nejhodnotnější  parcely v Praze – Rohanského ostrova. Vedení pražské radnice v loňském roce zorganizovalo výběrové řízení na využití pozemků na ostrově, jehož výsledkem bylo vítězství společnosti Sekyra Group. Tato firma porazila své konkurenty jak cenou, tak i na základě dalších parametrů. Nyní však s odkazem na finanční krizi tato společnost usiluje o zmírnění podmínek, se kterými vyhrála výběrové řízení. SZ vyzývá vedení pražské radnice, aby odstoupilo od smlouvy se společností Sekyra Group, zrušilo plány na zástavbu ostrova a v rámci přípravy nového územního plánu určilo Rohanskému ostrovu roli rozsáhlého parku – karlínské Stromovky. Zelení apelují na město a developera, aby došlo k urychlenému úklidu území ostrova.

Už v roce 2008 SZ kritizovala pronájem a následný prodej Rohanského ostrova. Eduard Havel, člen vedení pražských zelených, tehdy prohlásil: „Kapacitní zástavbu ohromné části území Karlína souvislým pásem obytných a kancelářských budov nepovažuji za optimální řešení. Celoplošnou zástavbou tohoto území na pobřeží Vltavy bude promarněna neopakovatelná možnost zřídit v centrální části města nové rekreační a relaxační území obdobné Stromovce, tak potřebné jak pro obyvatele stávající zástavby, tak i pro budoucí obyvatele nově realizovaných obytných čtvrtí Holešovic, Libně a Karlína“.

Dnes k tomu Eduard Havel dodává: „Je zjevné, že společnost Sekyra Group nemá zřejmě zabezpečené dostatečné finanční zdroje na uskutečnění jejích plánů. O území se nestará magistrát ani developer a následkem toho se Rohanský ostrov stává bezdomoveckým slumem. Pražští zelení vyzývají magistrát, aby využil důsledků současné finanční krize, přehodnotil svůj původní záměr a dohodnul se s investorem na ukončení platnosti smlouvy o prodeji podstatné části ostrova. Ve velmi blízké budoucnosti je nezbytné, aby zaměstnanci města nebo investora ostrov uklidili a jeho povrch uvedli do stavu, v jakém jej budou moci využívat obyvatelé okolních čtvrtí do doby realizace revitalizačního projektu.“ 

Zastupitel Městské části Praha 8 za Stranu zelených Petr Vilgus k tomu říká: „Rohanský ostrov by měl patřit sportu a oddechu, ne obytným a kancelářským stavbám. Měl by zde vzniknout souvislý pás městské zeleně, nový park, který by na jedné straně navázal na bezprostřední centrum města, na straně druhé by se propojil s Thomayerovými sady. Tato „karlínská Stromovka“ by se stala místem odpočinku pro desetitisíce obyvatel Karlína, Libně, Holešovic a Nového Města. Rohanský ostrov by také sloužil jako zelené plíce pro tuto emisemi mimořádně zatíženou oblast.”

“Nyní pokračují přípravné práce na novém územním plánu Prahy, který určí funkci každého pozemku na území města. Právě nyní je ideální šance, aby byla podstatná část Rohanského ostrova převedena z kategorie zastavitelného území do kategorie městské zeleně a sportu,“ dodává Vilgus.

...

Vloženo: 27.05.2009 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro novináře | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52