Přehled akcí

« Květen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Zelení o památkové rezervaci: místo salámové metody potřebuje regulační plán

Pražští zelení vyzývají primátora Tomáše Hudečka, aby pro území městské památkové rezervace byl souběžně s přípravou Metropolitního plánu zpracován regulační plán, který stanoví jasnou vizi jejího dalšího rozvoje. Jedině tak může dojít k ochraně hodnot, které odborníci i občané považují za významné.

 

“Znepokojují nás nekoncepční kroky ministerstva kultury, pražského magistrátu a městských částí, jejichž důsledkem je trvalé poškozování městské památkové rezervace UNESCO. Symbolem této nekoncepčnosti se stal nedávný spor o demolici domu na Václavském náměstí a o novostavbu známou jako Květinový dům. Nejde však o jedinou budovu, ale o plíživou přeměnu historického centra jako takového,” říká Zuzana Drhová, stínová radní Strany zelených pro územní rozvoj a zastupitelka z Prahy 13.

 

“Pražská památková rezervace potřebuje na celém svém území regulační plán, který přesně popíše hodnoty, které je zde třeba závazně zachovat. Málokde ve vyspělé Evropě je totiž taková volnost v přeměnách historického centra města jako v Praze. V české metropoli stále platí, že developerovi stačí pár let počkat a svůj projekt si bez ohledu na jeho architektonickou kvalitu nakonec prosadí,” tvrdí zelený stínový radní pro oblast památkové péče a zastupitel z Prahy 8 Petr Vilgus. “Praha není Manhattan ani skanzen. Není žádoucí ji zakonzervovat v určitém historickém stavu bez ohledu na lidi, pro které je centrum města bydlištěm nebo pracovištěm. Zároveň však změny a rozvoj nesmí poškozovat celkového ducha centra města,” dodává Vilgus. 

 

“Zelení vyzývají primátora Tomáše Hudečka, aby souběžně s Metropolitním plánem nechal zpracovat regulační plán pro památkovou rezervaci. Dnes totiž vzhledem k průběhu stavebního a územního řízení není rezervace stavebními úřady posuzovaná jako celek, ale po jednotlivých projektech. Tento stav umožňuje nežádoucí změny pomocí nechvalně známé salámové metody. Regulační plán bude jistotou jak pro památkáře a občany, tak pro developery,” konstatuje zelená zastupitelka Zuzana Drhová.

 

“Město má být prostorem pro plnohodnotný život jeho obyvatel i návštěvníků. Cílem zodpovědných politiků a úředníků je proto nalezení kompromisu mezi ochranou historických prvků a staveb na straně jedné a rozumnou mírou rozvoje na straně druhé. Nezbytnou součástí takového procesu musí být zapojení odborníků a řízená participace laické veřejnosti. Vzhled města totiž má odrážet mimo jiné i vůli jeho obyvatel,” dodává Petr Vilgus ze Strany zelených v Praze.

 

 


 

Kontakty:

Zuzana Drhová – stínová radní SZ pro oblast územního rozvoje – 777 230 356

 

Petr Vilgus – stínový radní SZ pro oblast kultury a památkové péče – 602 807 082

...

Vloženo: 26.07.2013 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro novináře | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52