Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Více pravomocí, více diskuze, více kontroly

Poslanci zákonem o hl. m. Praze vytvořili z české metropole svérázného křížence mezi obcí a krajem. Podobně pokřivené je i postavení městských částí, které mají vlastní zastupitelstvo a úřad, ale v řadě věcí jsou závislé na celopražském magistrátu. Nejde však jen o pravomoci, jde o vůli místních politiků mluvit se svými voliči i jindy než těsně před volbami.

 

Na rozdíl od „plnokrevných“ obcí, městské části nemají právo vydávat vyhlášky a upravovat tak život na svém území. Nemohou přímo omezit počty hracích automatů, schválit si územní plán ani určit, kde bude farmářské tržiště. To není přirozený stav.

 

Zelení prosazují, aby se o důležitých věcech rozhodovalo co nejotevřeněji a co nejblíže občanům. Pokud neexistuje důvod, projednávání územního plánu, významných staveb, sociálních služeb apod. se vztahem k Praze 8 by se mělo odehrávat na našem úřadu a v našem zastupitelstvu. 

 

Jiná věc je, že i v současném modelu správy města mají místní politici možnost projednávat své záměry na místní úrovni s veřejností, ideálně podle metody nazývané Místní agenda 21. Nesmí se však jednat o komedii, kterou naši radní předvedli v případě „hlasování“ a „debaty“ o parkovacích zónách. Připomínám, že tzv. referendum o zónách proběhlo za zcela netransparentních podmínek, sdružení 8jinak! a Karlín sobě byla označena za ty, kdo v rámci kulatého stolu spolurozhodli o zavedení zón, přestože se pouze účastnili prezentace tohoto plánu. 

 

 

Zelení podporují přesun pravomocí z celopražského zastupitelstva na zastupitelstvo městské části. Ruku v ruce s tím však musí jít razantní posílení kontroly ze strany magistrátu a Národního kontrolního úřadu, který bude prošetřovat nejen legálnost hlasování, ale i jejich výhodnost. Městská část by měla jednat s občanskou společností podle zásad Místní agendy 21. 

...

Vloženo: 15.03.2013 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52