Přehled akcí

« Červen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Vedení radnice Prahy 8 užívá zelenou antikoncepci

Jestli se ODS v Praze 8 v minulosti něčím chlubila, pak to bylo množství vysázených stromů za volební období. Kdybych se nechal omámit touto propagandou, asi bych musel přiznat, že se u nás řádně pečuje o životní prostředí. Jak je však možné, že některé oblasti Prahy 8 vypadají po desetiletí jak neřízená skládka, v ulicích stromy najdete jen ojediněle a drtivá většina sousedních městských částí je nesrovnatelně zelenější?

 

Protože prostoru zde není mnoho, vyjmenuji v bodech, v čem se zelený pohled na Prahu 8 liší od toho, který uplatňuje současná koalice: 

1. U zeleně se prokazuje bláhovost myšlenky, že ruka trhu je nejlepším tvůrcem města. Podle regulačního plánu postavený Karlín má široké ulice lemované stromořadím, v živelně vzniklých čtvrtích stromy nenajdete. Zeleň by do nezelených čtvrtí mohly dostat rozsáhlé rekonstrukce, ke kterým v poslední době přistupuje magistrát (+dopravní podnik, vodovody, kanalizace...). Právě zde by měla městská část mít vizi ozelenění a obnovy veřejných prostor, měla by mít pohotově v šuplíku připravené projekty na vylepšení uličního parteru a v rámci přípravy těchto staveb je prosazovat. Realita? Zenklova ulice byla před časem velmi nákladně obnovena, byly položeny nové koleje, kabely i potrubí pod povrchem, ale s vylepšením vzhledu ulice včetně výsadby stromů se zde nepočítalo. Škoda. Nemalá část kolejí je usazena místo do trávy či sukulentů do štěrku, což je sice levné, ale na pohled odporné. V Moskevské ulici ve Vršovicích nebo okolo zastávky metra Anděl je vidět, že to jde. Stačí si jen v příštích volbách zvolit ty, kteří si nedělají čárky za vysazené stromy, ale mají představu, jak celkově pozvednout vzhled zanedbané Prahy 8.

 

2. V naší městské části se často vysazují mladé proutky na místě starých stromů, protože úředníci a politici místo údržby a snahy o záchranu vzrostlých letitých jedinců je raději z tzv. bezpečnostních důvodů kácí. Kácení v uličních stromořadích si jistě před pár týdny povšimli obyvatelé Karlína. Co myslíte, přežijí tento boj o estetiku a naše životy třeba nádherné stromy na Karlínském náměstí nebo se bude jednat o spor motorových pil s veřejným míněním? 

 

3. Nejen ODS, ale i místní uzdravovač politiky Musílek a magistrátní TOP09 hovoří o potřebě likvidovat zahrádkářské kolonie. Právě v těchto oblastech však překvapivě roste nesrovnatelně více stromů na hektar než v kterémkoliv parku. Zahrádky jsou zeleň, která prospívá svému okolí a přitom její údržba nestojí obec ani korunu. Rušit funkční kolonie je ekologický i ekonomický nesmysl. 

 

Místní radnici chybí nejen v oblasti péče o zeleň dlouhodobá vize. Není dopředu naplánováno, jak by se měl vzhled města vyvíjet, neexistuje koncepční projekt budování nových parků a dalších zelených ploch. Existují jen okamžité nápady, které často nejsou rozumné, propracované ani dlouhodobě ekonomicky udržitelné. 

...

Vloženo: 14.08.2013 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52