Přehled akcí

« Červen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Václav Havel si zaslouží „svůj“ most v centru Prahy

Krátce po smrti Václava Havla v prosinci 2011 se objevila řada návrhů, jaké veřejné místo v Praze pojmenovat na počest tohoto významného spisovatele, dramatika a politika. Debata se nyní přenesla na půdu místopisné komise Rady hl. m. Prahy. Je možné, že Havlovo jméno se objeví na mapách hlavního města České republiky ještě během letoštního dubna a předběhne tak zpackané pojmenování ruzyňského letiště. 

 

„V prosinci loňského roku jsem navrhnul Radě hl. m. Prahy přejmenování Jiráskova mostu na most Václava Havla. Vedl mě k tomu jednak respekt k Havlovu působení v české politice, jednak provázanost tohoto místa s jeho mnohaletým bydlištěm. Radní Lukáš Manhart, který má tuto problematiku v kompetenci, mi tehdy odepsal, že se bude návrhem vážně zabývat a že jej pošle k projednání do místopisné komise,“ říká iniciátor pojmenování, historik a teoretik fotografie Petr Vilgus. 

 

Most jako spojnice mezi jedním a druhým břehem nejlépe symbolizuje Havlovu pozici v české společnosti. Navíc má přejmenování tohoto mostu i jednu praktickou výhodu – žádný občan tu nemá trvalé bydliště, žádná firma sídlo a proto nové jméno nepřinese potíže s povinnou výměnou dokladů. Havlovo jméno se tak dostane do centra Prahy bez toho, aby to kohokoliv poškodilo.

 

Během veřejné diskuze zazněla námitka od zastánců Jiráskova díla, kteří nesouhlasí s odstraněním jména spisovatele z období národního obrození z centra Prahy. Faktem však je, že Jirásek má v těsném sousedství „svého“ mostu i Jiráskovo náměstí se sochou a v Braníku je po něm pojmenovaná celá Jiráskova čtvrť. „Není to na jednoho romanopisce v rámci jednoho města víc než dost?“, ptá se iniciátor přejmenování Jiráskova mostu na most Václava Havla Petr Vilgus. 

 

Petr Vilgus se také vyjádřil k úvaze pojmenovat po Havlovi nový trojský most u teplárny v Holešovicích: „Václav Havel byl nejméně posledních 25 let podporovatelem zelené politiky. Opakovaně upozorňoval na nedostatek zájmu české společnosti o otázky životního prostředí a mimo jiné kritizoval předražený a neekologický tunel Blanka a související silniční stavby, které mají přivést stovky tisíc aut do bezprostřední blízkosti Pražského hradu. Trojský most je součástí tohoto projektu a pojmenovat po Havlovi symbol jeho nesouhlasu s dopravní politikou města je absurdní nápad, který by mohl sloužit jako tragikomický závěr některé z jeho divadelních her.“ 

 

Podle informace Pražského deníku ze dne 29. března 2012 sedm z deseti náhodně oslovených občanů souhlasí s přejmemováním Jiráskova mostu na most Václava Havla.

...

Vloženo: 29.03.2012 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro novináře | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52