Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Radnice na Palmovce: modrá na konci tunelu

K hitům aktuální volební sezony v Praze patří plány na výstavbu nových radnic. Nejinak je tomu v Praze 8, která vydělala na privatizaci bytů a peníze investuje do výstavby sídla za 1,2 miliardy korun. Centrum Palmovka je od počátku podezřelý projekt, jehož pozadí je srovnatelné s případy odhalovanými na magistrátu. Počínaje neexistencí otevřené soutěže přes hlasování nejtěsnější většinou jediného hlasu tři týdny před volbami až po dětinskou snahu současné rady zabránit veřejnosti v přístupu k informacím.


Paradoxem je, že všechny strany v minulém zastupitelstvu uznávaly potřebu řešit otázku sídla úřadu. ODS měla pohodlnou 60% většinu, a pokud by chtěla, mohl vzniknout kompromis. Bohužel převážil názor, že vítěz bere vše, že legální a etické je to, co schválí většina. Proces přípravy této investice byl rychlý – od vágní vize k hlasování uběhl pouhý půlrok. Občanští demokraté pod vedením starosty a dnešního náměstka primátora Josefa Noska nakonec zápas s časem vyhráli a prohlasovali realizaci administrativněobchodního centra s radnicí rozdílem jediného hlasu necelý měsíc před termínem voleb.

 

Pozitivně jsem v té době vnímal TOP 09, která se vymezovala proti předraženému projektu na Palmovce. Na zastupitelstvu rozvinuli transparent „Stavební dobrodružství radnice za všechny prachy. Rychlejší, než si myslíte…“. Kandidát na starostu Michal Šustr moderoval veřejnou debatu, na které prezentoval svůj kritický pohled. Neuběhly ani dva měsíce a jeho strana vytvořila s ODS koalici. Pan Šustr se stal místostarostou a ztotožnil se s dosavadním postupem.


Stále věřím, že se jedná o jeho individuální pochybení. Věřím, že zastupitelé TOP 09 šli do politiky s cílem vymést chlév od všeho, co smrdí. A doufám, že najdou odvahu postavit se proti nepravostem páchaným na Libeňském zámku tak, jak to předvádějí na Mariánském náměstí. Očista radnice v Praze 8 je v zájmu Laudátovy TOP 09 i ODS pod vedením Bohuslava Svobody.


O projektu už bylo napsáno hodně, přesto využiji prostor ke shrnutí námitek: Nevedla se žádná veřejná diskuse a nebylo vyhlášeno otevřené výběrové řízení, ale paskvil v podobě tzv. soutěžního dialogu. Výsledkem je stav, kdy má obec podepsanou smlouvu s Metrostavem Alfa. Ten nemá dělníky, technologii ani povolení stavět a 100% zakázky bude realizovat subdodávkami za neobvykle vysokou cenu.


Neproběhla architektonická soutěž a zakázku získal přímo Josef Pleskot. Vytvořil skicu radnice bez nápadu, bez chuti nabídnout jedné z největších městských částí více než jen drahý standard. Nebyly zveřejněny dokumenty ze soutěžního dialogu ani plné znění smlouvy mezi Prahou 8 a Metrostavem. Když naše zastupitelka požádala o smlouvu, dostala ji v cenzurované podobě s vyretušovanými řádky.


Co požadují zelení? Vypovězení smlouvy s Metrostavem nebo její přepracování. Nalezení viníků. Nezávislou studii porovnávající dostavbu stávající budovy radnice a výstavbu nového objektu ve variantách s komerční částí a bez komerční části. Hlubokou diskusi s občany Prahy 8. Veřejnou soutěž na urbanistické řešení dolní Libně i na projekt radnice. Transparentní výběrové řízení na zhotovitele. Účast všech stran i zástupců občanů v dozorčí radě firmy.


Koalice v Praze 8 v těchto týdnech zahajuje další vlnu privatizace bytů. Děsí mě, do jakého stavebního dobrodružství se zisk z této operace přelije tentokrát. Rychleji, než si myslíte…

+++

 

Článek vyšel v Hospodářských novinách 21. 2. 2012

...

Vloženo: 21.02.2012 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52