Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Za odporem k hale pro bezdomovce je pravicový populismus

Strana zelených se vyjadřuje kladně k návrhu pražského magistrátu umístit na Rohanský ostrov halu pro bezdomovce, která by přes zimu sloužila pro jejich dočasné ubytování. Vládnoucí libeňská koalice ODS, TOP09 s podporou Suverenity Václava Musílka toto centrum odmítají.

 

„Postoj koalice v Praze 8 je projevem pravicového populismu. Bezdomovci existují, nelze je zrušit, vymazat nebo násilím přestěhovat za hranice města. Je třeba jim pomoct tam, kde se vyskytují a poskytnout jim i v zájmu většinové společnosti takové služby, jaké potřebují. Tedy ubytování pro období mimořádných klimatických podmínek, sprchu, stravu, lékařské ošetření, právní servis při zařizování dokladů a v případě zájmu o návrat do běžného života odbornou a citlivou asistenci. Je v pořádku, pokud tyto služby budou poskytovány tam, kde se tito lidé vyskytují – třeba v okolí Palmovky. A říkám to, přestože sám na Palmovce bydlím a do škol a školek zde chodí moje děti,“ říká zastupitel Městské části Praha 8 za Stranu zelených Petr Vilgus.

 

„Bezdomovec je člověk jako každý jiný, který se – ať už z vlastní viny nebo vlivem okolností – dostal na ulici. Nezaslouží si despekt politiků a veřejnosti, smrt vlivem mrazů nebo odsudky kvůli vzhledu či tělesnému pachu. Potřebuje pomoc. Tím nemyslím vánoční komedii v podobě rybí polévky rozlévané primátorem, ale každodenní sociálně-aktivizační služby, které jim umožní návrat do společnosti. Je správné, že se město snaží poskytnout lidem bez přístřeší ubytování pro období, kdy jim hrozí umrznutí,“ zdůrazňuje člen SZ z Karlína Tomáš Průša.

 

„Zelení na problém nedostatečné pomoci pražským bezdomovcům upozorňují řadu let. Pokud provozovatel haly zajistí bezpečnost v okolí haly tak, jak se to před časem povedlo v obdobném zařízení na Letenské pláni nebo u lodi Hermes, považuji halu za krok správným směrem. Za chybu považuji vznik jediného centra v celé Praze. Podle mě by menší zimní ubytovny s nabídkou zdravotních a sociálních služeb umožňujících resocializaci lidí bez přístřeší měly vzniknout na několika místech města,“ tvrdí Petr Nečina, předseda zelených z Prahy 8-Libně.

 

„Politici by měli podpořit charitativní a jim podobné organizace, které usilují o pomoc osobám bez přístřeší, namísto démonizace a kriminalizacie těchto osob. Je podivné, když koalice v Praze 8 bojuje proti centru pro bezdomovce a přitom nenajde odvahu ke zrušení mnohem většího problému pro celou městskou část – heren. Na ty se nabaluje závažná trestná činnost jako prodej drog a prostituce, což jsou nesrovnatelně závažnější a nebezpečnější jevy než pouhý pobyt někoho v místech, kde se již stejně pohybuje,“ kritizuje koalici ODS-TOP09 s podporou Suverenity Václava Musílka předseda pražských Mladých zelených bydlící v Libni Josef Kučera.

 

„Kdyby nešlo o lidské životy, bylo by až úsměvné, s jakým překvapením pražští politici vždy na přelomu roku objeví problém zimy a bezdomovců. Připomíná mi to každoroční údiv správy silnic, že v zimě padá sníh. Péče o sociálně vyloučené osoby musí mít jasnou vizi, nesmí jít o ad hoc akce v případě akutního problému. Mj. i díky tomu, že už dnes je v Praze přes 4000 bezdomovců a nepřijatelné asociální reformy vlády ODS, TOP a Věcí veřejných budou schopné jejich počty rozmnožit o další tisíce osob,“ uzavírá zelený zastupitel z Prahy 8 Petr Vilgus.

 

Tisková zpráva Strany zelených ze dne 9. ledna 2012

...

Vloženo: 08.01.2012 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52