Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Dvanáct melancholických

Ve Francouzském institutu je přístupná výstava Jsme? / Sommes-nous?, kterou zde prezentuje sdružení fotografů Tendance Floue. Podle vlastní definice dvanácti zastoupených autorů je Tendance Floue jejich třináctý pohled na svět. V úvodním slovu k expozici vysvětlují: „Je to osobní i světová kronika, výsledek společného zamyšlení a obecného pohledu na dnešní dobu. Fotografie zachycují aktuální dění, dojmy se mísí se světovými dějinami. Člověk musí čelit nervóznímu světu, který sám vytvořil, a snaží se mu dát smysl. Naráží na přírodu, jež se staví jeho síle. Různé světy se zde setkávají ve vážných i bezvýznamných věcech. Vznikají kontrasty – a otázka Jsme? zůstává nezodpovězena.“

Málokdy jsem schopný se ztotožnit s teoretickými texty, které v předsálí výstav pro diváky chystají jejich autoři a kurátoři. Často v nich nacházím spíš popis věcí a duševních stavů, které by umělec rád zachytil, než to, co se mu skutečně zachytit povedlo. Tentokrát mi však tato pasáž mluví z duše.

Jedná se o kolektivní soubor a jednotlivá díla nejsou označena jmény. Výstavu je díky tomu možné vnímat jako umělecký film – buď se soustředíme na jednotlivé záběry nebo se necháme ovlivnit výstavou jako celkem. Tyto dvě cesty vnímání fotografií – jednotlivě nebo dohromady – mohou způsobovat rozporuplné reakce zaznamenané v návštěvní knize. Vedle nadšených výkřiků, které se vyjadřují k výstavě jako k jedinému dílu, se zde objevují i kritické hlasy nejlépe reprezentované zápisem „některé z těchto snímků by dokázal vyfotit i můj šestiletý syn“. Autor této poznámky má jistě pravdu, ale zde nejde tolik o konkrétní záběry, jako o jejich výběr, skladbu a způsob prezentace v rámci souboru.

Je jasné, že autoři výstavy nejsou jedno tělo a jedna duše. Proto jednotlivá díla mají kolísající intenzitu – nalézají se tu silnější tvůrčí polohy – např. několik fotografií mořského pobřeží zaneseného odpadem a zbytky válečných bunkrů, rozměrný a neostrý záběr, který zachycuje křičící postavu u sloupu pokrytého dlaždičkami, portrét pořezaného muže na zelenomodrém pozadí, černobílý snímek lovce s puškou či mozaika šesti obrázků zachycujících plavající (téměř až mrtvolnou) ženskou postavu, letící ptáky, červenou scénu nabitou erotičnem či nahého muže procházejícího přírodou.

Naopak poněkud triviální jsou záběry městské ulice, kde v popředí stojí muž s otazníkem na tričku, vojenský hřbitov s osvětleným zábavním centrem, dvojsnímek zabalených křesel a v kontrastu s tím skupinka muslimských žen v burkách sedících na lavičce společně s Ronaldem McDonaldem nebo obdobně řešený dyptich peroucích se osob a statického pohledu do francouzského senátu.

Výstava Jsme? / Sommes-nous? je velmi osobním pohledem na současný svět, který přes obrovsou míru vnější svobody je vlastně vnitřně nejistý a smutný. Je toto tvrzení skutečně pravda nebo to tak jen vidí jeho dokumentátoři ze sdružení Tendance Floue?

 

 


 


Jsme? / Sommes-nous?, výstava fotografií kolektivu Tendance Floue, Francouzský institut v Praze, Galerie 35, Štěpánská 35, Praha 1, od 21. 2. do 28. 3., www.ifp.cz.

Seskupení tvoří Pascal Aimar, Thierry Ardouin, Denis Bourges, Gilles Coulon, Olivier Culmann, Mat Jacob, Caty Jan, Philippe Lopparelli, Bertrand Meunier, Meyer, Flore-Aël Surun a Patrick Tournebœuf.

Výstavu provází stejnojmenná publikace z roku 2007, která byla oceněná prestižní Infinity Award Centra pro fotografii (ICP) v New Yorku.

...

Vloženo: 11.02.2011 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52