Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Zelení magistrátu: Zastavte „silniční útok“ na Prahu 8

Pražští zelení dlouhodobě kritizují zoufale zastaralou koncepci, podle které vzniká městská silniční síť. Desítky let staré projekty z období komunistického režimu i dnes devastují kvalitu života občanů, narušují přírodu, vzhled historických čtvrtí i pěší a cyklistické stezky. Připravovaný severovýchodní úsek Městského okruhu (což je dnes okružní silnice zahrnující tunel Blanka, Strahovský tunel, tunel Mrázovka, Barrandovský most a Jižní spojku) má v oblasti Libně poskytnout prostor pro jízdu 70 až 160 tisíc vozidel denně. Tisíce obyvatel Prahy 8 budou vystaveni více znečištěnému ovzduší a vysokým hladinám hluku.

„Aktuálně je ohrožena stotisícová Praha 8, kde se připravuje výstavba hned tří nesmyslných staveb. Vedle ‚vnějšího‘ silničního obchvatu hlavního města, proti jehož vedení přes Suchdol, okolo Ďáblic a Čimic statečně bojují občanská sdružení, je to zejména Městský okruh a Libeňská spojka. Tyto tři silnice společně s plánovaným dálničním přivaděčem v ulici Na Žertvách vytvoří z Karlína, Libně, Ďáblic a Kobylis nikoliv místo k životu, ale frekventovaný dopravní uzel. Paradoxně tyto stavby zhorší život tisícům obyvatel Libně, přitom tvrdě zkoušeným lidem z ulice V Holešovičkách ani zbytku města výrazně neuleví,“ tvrdí Petr Vilgus, zastupitel Městské části Praha 8 za Stranu zelených.

„Tunelování Prahy v režii pražské ODS vesele pokračuje. Po hluboké díře ve Stromovce i v městské kase, které zde zanechal tunel Blanka, se vedení města chce pustit do dalšího investičního dobrodružství. Městský okruh mezi tunelem Blanka a křižovatkou na Balabence společně s Libeňskou spojkou mají poškodit kvalitu života tisícům obyvatel této části města. Příprava projektu probíhá téměř v utajení bez toho, aby zodpovědní politici a úředníci zapojili do těchto plánů dotčenou veřejnost,“ říká Petra Kolínská, bývalá zastupitelka hl. m. Prahy a členka předsednictva Strany zelených.

„Město nadále pokračuje v přípravě Městského okruhu - urbanisticky necitlivé vnitroměstské dálnice, která nenávratně poškodí historické čtvrti na severu a východě Prahy. Je na čase, aby politici a úředníci zapomněli na stavby, které byly naplánovány pro naprosto jinou intenzitu dopravy ve 30. a 60. letech minulého století. Zejména plánované mimoúrovňové křižovatky nad Horovým náměstím, v oblasti U Kříže a na Balabence jsou stavby, které do města 21. století nepatří. Kdy už konečně politici na pražské radnici pochopí, že prosperita města a kvalita života jeho občanů se neměří množstvím aut, které lze natlačit do jeho ulic,“ poznamenává Hana Matoušková, členka Strany zelených a obyvatelka dolní Libně.

Petr Vilgus, zastupitel za zelené říká: „Vyzývám občany Prahy 8 - ozvěte se proti Městskému okruhu a Libeňské spojce. Seznamte se s vizualizacemi tohoto projektu a řekněte jasné ne projektům, které zbytečně zničí váš domov a vytvoří nový tunel do městského rozpočtu. Vyzývám vedoucí představitele libeňské radnice, náměstka primátora pro územní plánování a starostu osmičky Josefa Noska (ODS) a radního pro dopravu Karla Březinu (ČSSD), aby přehodnotili skutečnou potřebu těchto staveb a přednostně řešili tragický hřích minulosti - průtah ulicí V Holešovičkách.“

„Nový územní plán, který má na starosti právě starosta Prahy 8 Josef Nosek, může osmičku ušetřit. Najdou však zodpovědní politici dostatek síly, aby prosadili takové řešení dopravy v oblasti Libně, které neublíží jejím obyvatelům?,“ ptá se Anna Voňavková, členka zelených a obyvatelka Palmovky.


Kontakty:
Petr Vilgus, 602 807 082
Petra Kolínská, 776 552 022
Anna Voňavková, 777 576 171

Vizualizace silničních staveb v okolí Palmovky a křižovatky U Kříže:
http://www.ceskedalnice.cz/video/mo-souhrn-2007-satra (viz Východní část a Libeňská spojka)
http://www.ceskedalnice.cz/video/mo-libenska-spojka-vizualizace-2007-satra
http://foto.ceskedalnice.cz/nase-foto/vizual/mo/tunely-blanka/
http://foto.ceskedalnice.cz/nase-foto/vizual/m8a/libenska-spojka/

...

Vloženo: 15.02.2011 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro novináře | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52