Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Chvála sporným výstavám

Poměrně často se v poslední době zamýšlím nad hranicí mezi výstavami moderního umění a přehlídkami zveličeného neumětelství. K těmto úvahám mě vedou expozice typu Podoby pravdy Miroslava Tichého ve Staroměstské radnici nebo Mutující médium v Galerii Rudolfinum.

Přiznám se, že obě výše zmíněné výstavy považuji za omyl. Nesedí mi kurátorská hra s divákem, kterému jsou ve vrcholně důstojném prostředí a v dokonalé formě často prezentovány tvůrčí artefakty, jež si dle mého soudu podobnou poctu nezaslouží.

Abych však byl v poněkud paranoidních poměrech českého fotografiického dvorečku správně pochopen: vyřčenými slovy nechci říct, že Galerie hl. m. Prahy nebo Rudolfinum dělají svou práci špatně. Právě naopak. Je omylem si myslet, že smyslem veřejné prezentace současného umění je snaha o předvedení vzorku toho objektivně nejlepšího. Takové jsou možná okresní výstavy drobného hospodářského zvířectva, kde lze kvalitu změřit na centimetry a kilogramy, případně bulvární ankety typu Největší Čech.

Umění je nestabilní prostor bez trvalých a zřetelných hranic. Je častým jevem, že v minulosti posmívaný brak je dnes modlou celé výtvarnické generace a naopak díla kdysi respektovaných velikánů dnes zapadají prachem v depozitářích. Současná tvorba navíc postrádá onu spásnou prověrku časem a divák si na ní musí hledat svůj vlastní názor bez berliček oposlouchaných ve škole nebo z televize.

Věřím tomu, že kultivovaný spor je motorem pokroku. Debata založená na osobním názoru (nikoliv osobním útoku!) je cestou k pozitivním změnám, sporné výstavy mohou napomáhat tomu, aby aktuální tvorba autentičtějším způsobem odrážela naší současnost. Právě veřejný dialog mezi autorem, resp. jeho dílem, kurátorem a divákem může napomoct tomu, aby se česká fotografie opět vrátila z dnešního průměru na výsluní. Zejména Galerie Rudolfinum pro tuto rehabilitaci našeho oboru dělá maximum a patří jí za to dík.

...

Vloženo: 07.03.2011 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52