Přehled akcí

« Červen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Bezdomovec je především člověk

Má být v zimním období na Rohanském ostrově stanové městečko pro lidi bez domova? Nápad na bezdomovecké stanové městečko není nový. Před lety během arktických mrazů vyrostl obdobný projekt na letenské pláni. Pokud vím, v Praze 7 nevyvolal bezpečnostní problémy a prokazatelně zachránil život několika desítkám lidí bez domova. V Praze žije zhruba 3000 bezdomovců a do stanů pravidelně docházelo asi 200 osob.

 

Na bezdomovce se lze dívat různou optikou. Jedni je vnímají jako nepřizpůsobivé parazity, druzí jako oběti systému. Pravdou je, že jsou součástí každé společnosti. Řada mužů a žen tráví dny a noci na ulici dobrovolně, většina jich k tomuto způsobu života byla donucena okolnostmi. 

 

Bezdomovcem se může stát každý z nás. Potká nás nějaká osobní tragédie, smrt milovaných lidí, nečekaná ztráta peněz či zaměstnání a během několika měsíců můžeme skončit s igelitkou na lavičce. 

 

Ať už si o bezdomovcích myslíme cokoliv, musíme se na ně dívat jako na lidské bytosti, které většinou nemají dost peněz, informací a vůle na zvládnutí běžných problémů. Teploty, které dosahují -15 stupňů, přímo ohrožují jejich život. Není normální bez zájmu sledovat, jak nedaleko našich vyhřátých bytů umrzne člověk.

 

Idea stanového městečka na Rohanském ostrově, kam by lidé bez přístřeší dobrovolně přicházeli za mrazivých nocí přespat, není dokonalá. Faktem však je, že je to lepší řešení než nedělat nic či realizovat úchylný projekt bezdomoveckého koncentračního tábora připraveného před časem radním hl. m. Prahy Jiřím Janečkem (ODS). 

 

Pražští bezdomovci potřebují ucelenou koncepci. Zde nesmí jít jen o represi, ale o promyšlený systém sociální péče zahrnující služby přímo v ulicích a i cesty, které by zájemcům pomohly k návratu do běžné společnosti. Jsem zvědavý, jestli se koalice ODS-TOP 09 v Praze 8 pochlapí a nabídne magistrátu objekty a prostředky pro realizaci takového projektu.

...

Vloženo: 26.01.2011 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52