Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Výstavy na nevýstavních místech

Mám rád výstavy na nevýstavních místech. Malby, kresby, sochy, fotografie nebo instalace se stále častěji zabydlují v prostorách, kde ještě před pár lety kvílely soustruhy, huněla pneumatická kladiva a těžký zápach oleje byl po desetiletí všudypřítomný. 

 

Průmysl opustil městská centra a bývalé továrny se ocitly v nejistotě. Před developerskou zkázou je zachránili osvícení milionáři, skupiny nadšenců nebo obecní samospráva. Originální stavby z 19. či první poloviny 20. století dostaly novou funkci a s ní i perspektivu další existence. 

 

Bydlím v pražské Libni a v mém okolí funguje podobých tvůrčích hnízd hned několik. Mají buď charakter honosných chrámů umění (DOX v Holešovicích), mírně snobských přestaveb industriálních staveb (galerie Kotelna, kde v kotli „hoří“ na LCD monitoru oheň) či úžasně působivých míst s neopakovatelnou atmosférou (Karlínská hala, kde probíhá Pražské bienále). Velmi sympatický je mi vysočanský projekt Trafačka, kde se neubráníte pocitu, že právě zde dorůstá příští generace výborných fotografů, malířů a sochařů. 

 

Také mě těší, že galeristé stále častěji využívají pro umělecké expozice veřejný prostor podle hesla „nejde-li návštěvník do galerie, galerie vyrazí za divákem“. Mám tím na mysli například aktuální výstavu pod širým nebem nazvanou 2 tváře Prahy, kde jsou fotografie prezentovány přímo na místě, kde vznikly. A překvapivě dobrý pocit mám i z již tradiční letní výstavy fotografií v nákupní galerii Nový Smíchov (která jakoby se touto aktivitou chtěla přiblížit původnímu významu slova galerie). Doufám, že trend návratu umění do ulic, na náměstí a do veřejných budov je trvalou změnou, která zprostředkuje pohled na uměleckou fotografii i lidem, kteří by jinak do galerie nikdy nezašli. 

...

Vloženo: 15.09.2010 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52