Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Kaplička v Přerově nad Labem vysvěcena biskupem Malým

Rekokaplicka_1_m.jpg

Více než 200 účastníků v sobotu 24. 4. 2010 přilákala významná církevní slavnost. Biskup Václav Malý posvětil obnovenou kapličku sv. Vojtěcha nad studánkou v Přerově nad Labem a boží muka v centru obce. 

 

Ve zcela zaplněném kostele nejprve biskup společně s generálním vikářem Michaelem Slavíkem a farářem Richardem Scheuchem odsloužili mši svatou. Poté se průvod věřících vydal na kilometrový průvod ke kapličce, která stojí v polích na jih od obce. Celý obřad se odehrál za nádherného jarního počasí. 

 

Václav Malý poděkoval Přerovákům za jejich snahu o obnovu památek a krajiny okolo obce. Všem přítomným popřál, aby našli cestu z dnešního materiálního světa založeného na spotřebě k víře a k lásce k přírodě. 

 

S nápadem obnovit poničenou a nepřístupnou kapličku přišli v roce 2005 místní nadšenci Petr Vilgus a Ivana Cabrnochová. Založili občanské sdružení Přerováci nadlabáci, které v následujícím roce získalo grant Nadace Občanského fóra. Rekonstrukci pod bedlivým dohledem památkářů provedl nymburský restaurátor Josef Červinka. Sdružení a přerovští občané v průběhu let odkryli historickou studánku a založili novou cestu lemovanou ovocným stromořadím. Obraz světce, stříšku a mříž zaplatila obec.

 

„Mrzelo nás, že byla kaplička zdevastovaná, zarostlá kopřivami a kvůli rozorané cestě nepřístupná. Po získání grantu jsme s místními občany za souhlasu majitelky pole paní Kodešové a zde  hospodařících zemědělců obnovili přístupovou cestu se stromořadím. Uběhlo jen pár let a z ostudy obce se stala její chlouba,“ prohlásil Petr Vilgus. „Častým argumentem, proč řada věcí není možná, je nedostatek peněz. Obnova kapličky, studánky a stromořadí nestála miliony ani statisíce. Důležitější než peníze byla spolupráce místních obyvatel, bez kterých by obnova kapličky nebyla možná,“ dodal.

 

„Zastupitelstvo obce se rozhodlo investovat peníze do rekonstrukce drobných kulturních památek a do okolní krajiny. Kromě kapličky sv. Vojtěcha jsme podpořili restaurování tří božích muk v obci a výsadbu několika stromořadí. V plánu máme celkovou revitalizaci centra Přerova, opravu pomníku padlých ve světových válkách a sošky Panny Marie v Novém Přerově. Mezi naše sny patří celková obnova kostela sv. Vojtěcha a zejména oživení dnes nevyužitého přerovského zámku. Podle našeho názoru by bylo nejlepší, kdyby současný majitel Český rozhlas zámek převedl na provozovatele místního skanzenu, který by tu otevřel výstavní expozici V zámku a v podzámčí,“ prohlásila místostarostka obce Irena Gregárková.

 

Vysvěcení kapličky, studánky a božích muk se zúčastnila řada významných osobností. Vedle celého vedení Přerova nad Labem a představitelů okolních obcí přijel i bývalý starosta Lysé nad Labem a nynější poslanec Evropského parlamentu Hynek Fajmon. 

...

Vloženo: 24.04.2010 | Autor: –gus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52