Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Praha 8: rozumné investice i rezerva na horší časy

Využití několika miliard korun, které Městská část Praha 8 utržila z privatizace bytů, bude patřit mezi hlavní témata podzimních komunálních voleb. Je důležité si uvědomit, že tak velké množství peněz naše městská část nikdy neměla a ani v budoucnu mít nebude. Zelení proto navrhují rozdělení financí na dvě části. První balík chceme investovat do obnovy zanedbaných ulic, náměstí, parků, bytového fondu, školských zařízení a také do sídla našeho úřadu. Druhý by měl zůstat jako rezerva na horší časy. 

 

V Praze 8 se dlouhá léta neinvestovalo do obnovy veřejných prostranství. Když srovnáte vzhled Dejvic či Vinohrad na straně jedné a Libně na straně druhé, nelze přehlédnout, že Praha 8 působí zanedbaně. Stejně jsou na tom i naše sídliště. Obnova veřejných míst, oživení parků, výsadba uličních stromořadí a celková rekonstrukce obecního majetku musí patřit k prioritám příštího volebního období. 

 

Bytový fond v Karlíně a dolní Libni nebude kvůli podmínkám povodňového úvěru privatizován další dvě desetiletí. Řada domů je na hranici životnosti a jako odpovědní hospodáři musíme investovat do nových oken, fasád, rozvodů a střech. 

 

Významnou otázkou je investice do sídla úřadu městské části. Bílý dům pomalu dosluhuje, sousední teskodomky budou zbořené kvůli výstavbě silničního okruhu přes křižovatku U Kříže. Zelení se přiklánější ke stavbě nové budovy, která bude levnější než rekonstrukce nevyhovujícího Bílého domu.

 

Podle všeho nás v následujících letech čeká utahování opasků. Naše země je zadlužená a veřejný dluh rychle narůstá. Dá se předpokládat, že česká vláda nutné úspory vyřeší klasickým způsobem – přenese jejich tíži na obce, kterým sníží příspěvky ze státního rozpočtu. V takovou chvíli se bude počítat každá koruna, kterou dnes neprojíme a ponecháme si ji jako rezervu. 

 

Vedení naší radnice se před nedávnem rozhodlo investovat téměř miliardu korun do výstavby hypermarketu a kancelářského komplexu na Palmovce. Zelení z Osmičky tento nápad nepovažují za rozumný a při hlasování jej opakovaně odmítli. Nejsme proti podobným centrům, jen nerozumíme, proč by měl být palmovecký hypermarket postaven za peníze nás všech. Městská část má vydávat občanské průkazy, sekat trávu v parcích, investovat prostředky do zhodnocování vlastního majetku a ne provozovat obecní hypermarket.  

 

Zpochybňujeme propočty možného zisku z pronájmu obchodních prostor, zejména s ohledem na to, že už dnes je v okolí dost nákupních center (Kaufland na Rohanském ostrově, Fénix ve Vysočanech, právě budované nové centrum u O2 Arény). Mrzí nás, že o tomto projektu neproběhla diskuze mezi zastupiteli a občany Prahy 8. Diskuze, ke které jsme před pár lety vyzývali na stránkách tohoto časopisu.

 

Závěrem chci poděkovat téměř 2500 občanům Prahy 8, kteří v parlamentních volbách podpořili Stranu zelených. Přeji všem hezké léto.

...

Vloženo: 11.06.2010 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52