Přehled akcí

« Červen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Školství v Praze 8? Více méně spokojenost

Otázka: Je úroveň základního a střední školství v Praze 8 dostatečná?

 

Zelení nesouhlasí s celou řadou kroků naší (ale zejména celopražské) radnice. Je nám cizí současná dopravní politika, malý důraz na veřejnou dopravu i ochranu životního prostředí a “developerský” přístup k využívání území města. Pokud bychom měli za něco chválit, pak je to zájem o školství i množství peněz, které plynou na jeho rozvoj. 

 

Bylo by z mé strany neobjektivní hovořit o úrovni škol, kterou znám pouze z doslechu. A bylo by neférové, pokud bych paušálně posuzoval školství jako obor, když kvalita výuky stojí a padá s osobou pedagoga. 

 

Přímou zkušenost mám se ZŠ Bohumila Hrabala, kterou jsem jako dítě sám navštěvoval (v té době se jí říkalo ZŠ třída Rudé armády) a kam nyní chodí naše dcera. Moje následující slova nejsou motivovaná touhou umetat jí studijní cestu, ale jsou myšlena upřímně. Pokud bych měl školství v Praze 8 posuzovat podle “Zenklovky”, pak bych z něj měl dobrý pocit. Děti zde pracují s inspirativními pedagogy v příjemném prostředí. Mají dostatek mimoškolních akcí i aktivit, které podporují kontakt mezi školou a rodiči. Možná až přehnaný důraz na soutěživost vyvažuje zájem o tvořivost studentů, o jejich názor a iniciativu. 

 

Domnívám se, že obecná úroveň našeho školství kopíruje stav v celé Praze. Máme tu stejné právní prostředí, obdobné zásady odměňování i shodný systém dotací na žáka jako kdekoliv jinde. To, co nás může odlišovat, je zájem radnice o rozvoj škol a podpora ředitelů v jejich plánech na oživení výuky. Mám tím na mysli třeba podporu vícejazyčnému vzdělávání na Základní škole Petra Strozziho, která se připravuje od září příštího školního roku. Jestli mě mrzí nějaká systémová chyba, tak je to z mého pohledu malý zájem o přípravu žáků na problémové jevy jako šikana, drogy, alkohol, kouření nebo závislost na hracích automatech. 

 

Na úroveň středního školství v Praze 8 nemá městská část bezprostřední vliv. Střední školy jsou většinou zřizované magistrátem nebo soukromými firmami a tak můžeme o této oblasti namluvit hodně bez toho, aniž by to změnilo současný stav. 

 

Vedle základních a středních škol působí u nás i fakulty vysokých škol. Jsem hrdý na to, že zde sídlí mj. některé z ústavů Matematicko-fyzikální fakulty UK a ČVUT, koleje provozované Univerzitou Karlovou nebo výzkumné ústavy Akademie věd v Horní Libni.

 

Věřím tomu, že studenti a jejich profesoři oživují místo, ve kterém působí. Proto zelení v Praze 8 jednoznačně podporují záměr Filozofické fakulty UK probudit budovu karlínské Invalidovny a plán Fakulty humanitních studií stejné školy na výstavbu sídla v areálu kolejí v Holešovičkách. Souhlasíme s úvahami, které na Rohanský ostrov vedle běžných kanceláří navrhují umístit vysokoškolský kampus. Vedení Prahy i naší městské části, jehož složení určí výsledek podzimních komunálních voleb, by mělo vyjít maximálně vstříc univerzitám a vědeckým institucím v jejich snahách o výstavbu sídla v Praze 8. 

...

Vloženo: 05.04.2010 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52