V budově vídeňského muzea na Karlsplatz byla v posledních měsících přístupná obrazová ochutnávka z publikace Stadtalphabet - Wien von A bis Z, jejímž autorem je Martin Ulrich Kehrer. V sousedství expozice tureckých šavlí, biedermeierovských obrázků růžolících dětí a trojrozměrného modelu Vídně Kehrer vystavil 26 fotografií dokládajících “typodiverzitu” ukrytou na veřejných místech.
Autor důkladně prozkoumal ulice rakouské metropole. Z jeho procházek vzniknul soubor několika tisíc záběrů, který mapuje různorodost písma a typografickou kvalitu nápisů nad vchody do obchodů. Snímky zachycují pouze ony nápisy bez ruchu ulice, což umožňuje divákovi soustředit se na tahy písma, jeho barevnost a význam. Výstava je uspořádaná tak, že minimálně jedním snímkem je tu prezentován každý vídeňský okres a zároveň fotografie zastupují všechna písmena abecedy.
Nemohu v reakci na tuto výstavu nezmínit vysokou úroveň práce s písmem u našich jižních sousedů. Ve Vídni zjevně přežívá respekt k práci typografů a také zde neplatí zásada, že jen nové je dobré. V českých a moravských městech vývěsní štíty často vypovídají o tom, že typografii “rozumí” každý, kdo má v počítači nainstalovaný Word. Lepší práci s písmem pak v našich podmínkách vidíme většinou jen na nápisech obchodů globálních značek, na nichž je však pramálo osobitého. Výsledkem je neradostný pohled na ulice, jejichž nápisy postrádají opojný lektvar kombinující řemeslnou zručnost a originalitu, které dohromady tvoří duch daného místa.
Mám radost, že existují lidé Kehrerova typu, kteří cítí potřebu zachovat pro budoucí generace fotografie písmenek nad prodejnami novin, módními salony, autoservisy a restauracemi. Proč? Pro filmaře, pro historiky, pro každého, který se zajímá o minulost. Pro nadšence, kteří hledají design, krásu a osobitost ve věcech, jež většinová společnost jako umění nevnímá.
Více informací o výstavě najdete na www.stadtalphabet.at a www.wienmuseum.at.
...Vloženo: 09.01.2010 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět