Přehled akcí

« Listopad 2024 »
Po Út St Čt So Ne
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Kamila Berndorffová: Cena DIGIfota za rok 2009

192683-gallery1-u8n5z.jpg

Kamila Berndorffová pochází z fotografické rodiny. „Mým strýcem, kamarádem, vzorem a taky přísným kritikem je Josef Koudelka. Přestože jsem fotografovala vlastně od narození, omylem jsem původně studovala knihovnictví. Až později jsem se dostala k panu Vláškovi na školu fotografie,“ říká. Řadu let měla pocit, že musí fotografovat jen své dcery. Když odrostly, začala se fotografii věnovat profesionálně. Několik let psala do časopisů Lidé a země a Země světa, v poslední době nechává své kuriózní zážitky utajeny pro připravovanou knihu. Snaží se často vystavovat a s velkým entuziasmem pořádá přednášky o Indii.

 

Kolikrát jste navštívila Indii?
V Indii už 12 let trávím každou zimu. Tato země se mi stala druhým domovem. Vyhýbám se turistickým trasám a pokouším se přiblížit se co nejvíce místním lidem. Zajímá mě jejich způsob života, vztahy v rodinách a postavení ženy v hinduistické společnosti.

 

Jakým způsobem získáváte důvěru lidí?
Indové mě přijímají velmi dobře, protože vím, jak se k nim mám chovat. Vše záleží na komunikaci, která nutně nemusí být verbální.

 

Proč jste fotografovala právě ve vlaku?
V indických vlacích trávím řadu dní. To, co se děje uvnitř vagonu, mě nepřestává fascinovat. Z cizích spolucestujících se po několika hodinách stávají přátelé se jmény a osudy. Řadu cenných informací o místní kultuře mi přinesly právě kontakty se spolucestujícími.


Za jakých okolností vznikla oceněná fotografie?
Je pořízená ve vagonu druhé třídy, tzv. sleeperu, při cestování po jihu Indie. Mým hlavním letošním tématem bylo fotografování jihoindických hinduistických poutníků. Atmosféra ve vlacích byla úžasně vřelá. Lidé uctili své bohy a to jim dalo víru v lepší budoucnost. Součástí poutních zvyklostí je i vyholení hlavy, protože vlasy jsou obětovány bohu. Na fotografi i jsou děti, které společně s rodiči prožily pár skvělých pouťových dnů ve městě Tirupati.


Jakému tématu byste se chtěla věnovat v blízké budoucnosti?
Indie stále není ukončená kapitola. Ale další zajímavou oblastí je Blízký východ. V Sýrii jsem nedávno fotografovala Ženu v burce, což je pro mě hozená rukavice, protože dostat se k muslimkám s fotoaparátem je velmi těžké.

 

 


 

 

Proč jsme udělili fotografi i Kamily Berndorffové cenu časopisu DIGIfoto?

Snímek této autorky se vymyká jak klasické novinařině, tak obecné západní představě o fotografii z rozvojového světa. Žádné smutné a špinavé děti uprostřed odpadků, ale každodenní indický život se všemi jeho radostmi, smutky, nadšením i nudou. Autorka totiž Indii nesleduje, ona ji prožívá. Celý soubor Ve vlaku dokazuje mimořádnou schopnost Kamily Berndorffové splynout se skupinou, kterou fotografuje. Záběry jsou nabité výtvarným citem pro barvu i kompozici a obří dávkou energie, která je přímo hmatatelná. Zajděte si na výstavu Nezapomeňte se zastavit na výstavě oceněných prací soutěže Czech Press Photo, která se koná od 17. listopadu 2009 do 31. ledna 2010 v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze. Budete-li chtít ovlivnit, která z fotografi í získá diváckou cenu, zúčastněte se hlasování přímo na výstavě nebo na webu www.czechpressphoto.cz.

...

Vloženo: 03.11.2009 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52