Neřeknu nic nového, když prohlásím, že řada podnikatelů zneužívá odpadový systém našeho města. S tímto problémem se jistě setkala většina občanů Prahy 8. Jdete vyhodit vytříděný papír do modrého kontejneru a najdete jej schovaný pod hromadou krabic od ovoce a zeleniny. Připravujete své odpady pro odložení ve velkooběmovém kontejneru a nakonec zjistíte, že je již plný odpadu, který zjevně nevzniknul v domácnosti.
Většina z nás bude v takové chvíli automaticky nadávat na neschopnost úřadů a svozových firem. Pravdou však je, že zákon v takovém případě porušují ti podnikatelé, kteří se uvedeným způsobem vyrovnávají se svými povinnostmi.
Barevné popelnice a velkooběmové kontejnery jsou určené pro odpad, jehož původcem jsou nepodnikající občané Prahy. Podnikající osoby musí mít podepsanou smlouvu o likvidaci odpadů s firmou, která má pro takovou činnost povolení. Svoz a likvidace odpadů je však drahá a někteří živnostníci šetří na úkor občanů Prahy 8.
Běžně nejsem příznivcem přehnané represe. Na prvním místě by vždy měl být pokus úředníků a samosprávy o dohodu s podnikateli o autoregulaci. Tento systém má jedno velké plus – je pro obec nejjednodušší a nejlevnější. Pokud k dohodě nedojde, měl by nastoupit úřad a problematiku regulovat pomocí zákonů a z nich vyplývajících sankcí podle tohoto scénáře:
Přestože platí zásada, že neznalost zákona neomlouvá, represe by měla přijít až po důsledné osvětě. Málokterý podnikatel například ví, že elektrických spotřebičů se může bezplatně zbavit v místech zpětného odběru – tj. mimo jiné ve sběrných dvorech. Vzhledem k tomu, že řada trhovců a majitelů restaurací není českého původu, tištěné informace by měly být k dispozici i v čínštině, vietnamštině a dalších jazycích. Nemělo by se jednat o výhružný dopis, ale o praktický návod, jak své podnikání dostat do souladu se zákony. Také samotné kontejnery by měly být označeny tak, aby i cizinci jasně chápali, kdo tyto nádoby může využívat.
Pokud po osvětě nenastane změna k lepšímu, pak musí nastoupit důsledná kontrolní činnost úředníků naší městské části. Zákon o odpadech umožňuje obci udělit pokutu v řádech statisíců, další orgány mají pravomoc rozdávat milionové sankce. Jistě by stačilo několik exemplárních případů, aby se mezi nepoctivými podnikateli rozšířila zpráva, že časem dojde i na ně.
Následovat by měl dohled úředníků a městských strážníků nad tím, kdo a čím plní velkooběmové kontejnery. Svou roli by zde mohl sehrát i kamerový systém Bezpečná Osmička. A pokud by se ozval názor, že městští policisté jsou potřeba jinde než u kontejnerů? Pak bych se ptal, kdo určuje priority pro policii, která je placena z našich daní? A v čem je zneužívání kontejnerů menší problém než třeba nesprávné parkování nebo neuklizená hromádka po psovi?
...Vloženo: 08.11.2009 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět