Téma srpnové mezistranické polemiky se dotýká péče o tzv. zelené plochy na území naší městské části. Odpověď na obecnou otázku nemůže být jiná než obecná. Jak se starají majitelé pozemků o zelené plochy? Jak kdo a jak kde. A jak by se o ně měli starat? Tak, aby tato místa sloužila veřejnosti k její plné spokojenosti.
Ať se na tuto problematiku podíváme z jakékoliv pohledu, dospějeme vždy k obtížně řešitelnému problému – rozdrobenému vlastnictví pozemků. Když občan Prahy vidí zanedbaný park, v něm neposekanou trávu a hromadu odpadků, má tendenci obvinit radnici z neschopnosti starat se o vlastní majetek. Jako příslušník opozice nemám potřebu psát na úřad Prahy 8 chvalozpěvy, přesto uznávám, že o „náš“ majetek se příslušné odbory starají dobře. Bohužel, je velmi častým jevem, že zanedbané pozemky nejsou ve vlastnictví městské části.
Komu patří zelené plochy? Mohou být v podstatě kohokoliv. Může je mít v držení hlavní město Praha, které je může (a nemusí) svěřit do užívání Praze 8. Uživatelem pozemků může být některá z Prahou zřízených organizací – typicky třeba Technická správa komunikací nebo Dopravní podnik hl. m. Prahy. Nemálo ploch vlastní stát prostřednictvím Pozemkového fondu nebo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Bohužel i 19 let po listopadu 1989 stále existují likvidované státní podniky, které dodnes vlastní některá veřejná místa. Zelená plocha může patřit bohaté developerské firmě, která čeká na změnu územního plánu a jeho prostřednictvím na možnost postavit na místo dnešní zeleně něco velkého ze skla a betonu. Vlastnické právo k trávníkům a parkům může patřit fyzickým osobám, kterým tento majetek připadnul dědictvím či restitucí. A také se může stát, že je majitel pozemku neznámý, protože o něj běží soudní spor nebo jsou údaje v katastru nemovitostí neúplné. Odpověď na otázku, komu patří konkrétní pozemky v Česku, najdete na webové stránce Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního na adrese http://nahlizenidokn.cuzk.cz.
Zelení jsou příznivci jak soukromého, tak veřejného vlastnictví. Domníváme se však, že místa sloužící jako veřejná prostranství, by měla být ve správě MČ Praha 8. Jedině tak se lze zajistit úroveň údržby, která odpovídá charakteru a potřebám daného místa.
I tento proces však má svá ale. V komunálních volbách jednou vyhrají ti a po druhé zas jiní. Za dva roky nebo třeba za deset let se do vedení radnice mohou dostat lidé, kteří nepreferují veřejný, ale vlastní zájem. Proto je dobré omezit riziko zástavby zelených ploch v územním plánu, který závazně určuje způsob využití každého pozemku v Praze. V současnosti se připravuje komplexní změna územního plánu Prahy, v rámci které se jistě objeví nápady na zástavbu řady zelených ploch. Zastupitelé z Prahy 8 vám budou vděční, pokud upozorníte na případy, kdy navrhované změny jdou proti zájmu občanů naší městské části. Schvalování změn územního plánu je plně v kompetenci „velkého“ zastupitelstva se sídlem na Mariánském náměstí.
...Vloženo: 06.06.2008 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět