Přehled akcí

« Listopad 2024 »
Po Út St Čt So Ne
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Wiki opět miluje památky

Je mi velkou ctí, že se moje fotografie dostala do tak vybrané společnosti. Opuštěná industriální architektura má své kouzlo a vždy mě velmi lákala, což spolu s nádherným počasím pomohlo vykreslit tento snímek. Mám vždy radost, když někdo mou fotografii použije, proto své snímky zveřejňuji pod svobodnou licencí. Zdá se mi totiž lepší, když může fotografie pomáhat ke vzdělávání díky Wikipedii a podobným projektům, než když leží zamčená ve virtuálním šuplíku.  

Honza Chodec, autor oceněné fotografie z loňského ročníku

 

Do soutěže jsem se zapojil, protože se mi líbí myšlenka Wikipedie. Přispěl jsem už dříve články a fotografiemi, ale teprve soutěž mě přiměla rozhlédnout se po památkách v místech, kudy běžně jezdím na kole. Mnoha z nich jsem si dosud nevšiml. Až na konci září se objevilo pěkné počasí a já ho využil, abych konečně navštívil několik vesnic na Nechranicku a vyfotografoval tamní památky. Jsem rád, že se má fotografie dostala mezi oceněné snímky a že jsem si rozšířil obzory a mohl přispět k doplnění informací o málo známých památkách.  

Petr Kinšt, autor oceněné fotografie z loňského ročníku

 

 


 

V letošním roce probíhá již podruhé v České republice fotografická soutěž s názvem Wiki miluje památky (anglicky Wiki Loves Monuments). Jejím cílem je získat kvalitní fotografie českých, moravských a slezských památek, které budou zájemcům dostupné pod svobodnou licencí Creative Commons. Soutěž organizuje sdružení Wikimedia Česká republika. 

 

Jedná se o snímky pro encyklopedii – z toho vyplývá, že rozhodující je především informační hodnota a technická kvalita fotografií. Záběry, u kterých převládá fotografova tvůrčí snaha, patří spíše do jiných soutěží. I vy můžete své snímky přihlašovat do soutěže až do konce září. 

 

 

Poprvé v Nizozemsku

Soutěž proběhla poprvé v Nizozemsku v roce 2010 pod názvem „Rijksmonument“. Výsledkem bylo více než 12 500 fotografií nizozemských památek. Následujícího ročníku v roce 2011 se zúčastnilo již osmnáct evropských států a databáze svobodných fotografií evropských památek byla obohacena o téměř 170 000 fotografií od více než 5 000 fotografů. Tento výsledek byl mimo jiné zapsán do Guinnessovy knihy rekordů, neboť se jednalo o největší fotografickou soutěž, která byla do té doby na světě zorganizována. Následující ročník (loňský) již proběhl ve třiceti šesti státech po celém světě. Přes 15 000 autorů během loňského léta pořídilo přes 350 000 fotografií.

 

Ročníku 2012 se poprvé zúčastnili i autoři z České republiky. Celkem bylo do soutěže přihlášeno 17 131 fotografií památek na území České republiky od 398 autorů. Česká republika obsadila co do počtu fotografií velmi slušné sedmé místo. Podobného výsledku dosáhly i mnohem větší a kulturně rozmanitější země jako Indie (15 909 fotografií) či Spojené státy (22 031 fotografií). 

 

Česká část soutěž se konala pod záštitou generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové a ředitele Slezského zemského muzea Antonína Šimčíka. Oba patroni poskytli svou záštitu i letošnímu ročníku soutěže.

 

V české části soutěže zvítězila černobílá fotografie budovy královéhradeckého gymnázia od Josefa Gočára (autor: Diketak). Na dalších místech se umístily snímky Dolní oblasti Vítkovice od Jana Kubíka a záběr sochy svatého Jana Nepomuckého ve Vitčicích na Chomutovsku od Petra Kinšta. Není bez zajímavosti, že mezi dvaceti nejlépe hodnocenými fotografiemi byli zastoupeni vedle českých autorů i autoři z Ruska, Francie a Indonésie. Vedle hlavní kategorie byly zvlášť oceněny nejlepší záběry pernštejnských památek a nejlepší pohledy na slezské památky. 

 

Okres na serveru

Soutěžní fotografie autoři a autorky nahrávají v průběhu měsíce září na server Wikimedia Commons. Umístěním snímků na toto místo poskytují své snímky pod svobodnou licencí (zpravidla Creative Commons BY-SA 3.0, zkratka CC-BY-SA-3.0). To prakticky znamená, že fotografii může pak bezplatně používat kdokoliv na světě po splnění jednoduchých podmínek (nejčastěji se jedná o zveřejnění jména autora). Je běžné, že povedené záběry se díky svobodné licenci objevují na významných zpravodajských serverech i v tištěných knihách a časopisech.

 

Ke snadnějšímu nahrávání jsou na české Wikipedii sestaveny seznamy kulturních památek podle jednotlivých obcí či okresů. Fotografie nemusí být z posledního roku – autoři mohou přihlásit do soutěže i starší fotografie. V každém případě by se mělo jednat o technicky a obsahově kvalitní snímky, které především přinesou informaci o podobě památkového objektu či krajiny. Tato hlediska pak posuzuje porota, která je složena z fotografů, památkářů a zástupců Wikipedie. Fotografové posuzují technickou a obrazovou kvalitu, památkáři kvalitu informační a wikipedisté použitelnost pro projekty Wikimedia. Zasedání poroty proběhne v říjnu 2013 a deset nejúspěšnějších záběrů pak z národních kol postupuje do celosvětového finále. Slavnostní vyhlášení vítězů pak proběhne celosvětově na konci listopadu. V České republice se tak stane na 5. wikikonferenci v Praze.

 

 

Pořadatelé doufají, že se v letošním ročníku objeví vyšší procento technicky a obsahově kvalitních fotografií. Vloni sice autoři nahráli velké množství snímků, v řadě případů se ale jednalo o záběry technicky či obsahově nekvalitní (neostré fotografie, fotografie s nevhodným osvětlením, nevhodnou kompozicí snímku, fotografie pořízené zjevně ve spěchu a podobně).

 

 


 

 

ODKAZY

Přehled oceněných fotografií českého kola najdete na stránce: http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Wiki_miluje_památky

Výsledky celosvětového kola jsou umístěny na adrese: http://commons.wikimedia.org/wiki/Wiki_Loves_Monuments_2012_winners

Stránky soutěže: http://www.wikilovesmonuments.cz/

...

Vloženo: 02.07.2013 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52