Současná česká politika je založena na neustálém boji všech proti všem, přičemž všeobecná naštvanost na všechno a všechny se stává běžnou normou. Většina účastníků těchto šarvátek zcela vynechává pokus o dohodu. Připomíná mi to prehistorické doby, kdy tvrdá rána kyjem po hlavě byla pádnějším argumentem než snaha najít rozumné řešení přijatelné pro obě strany.
To je snad někdy přijatelné na celostátní úrovni, kde jde o témata jako důchodová a daňová reforma, energetická koncepce země nebo hledání cest k zastavení globální klimatické změny. Pravicové, levicové a středové strany (+ zelení, kteří sami sebe nezařazují do pravolevého vnímání světa) mají svůj pohled na budoucnost České republiky a snaží se jej prostřednictvím práce v parlamentu ovlivňovat.
Komunální politika je trochu jiné hřiště. V mnohém je nevýhodnější, protože pokud chcete prosadit zásadnější změny, musíte čekat na schválení příslušných zákonů ve sněmovně a senátu, případně vyhlášek na celopražském magistrátu. V mnohém je ale funkce zastupitele zajímavější, protože naše práce má okamžitý vliv na kvalitu života v místě, kde působíme. A zpětná vazba o smysluplnosti naší práce od sousedů přichází rychleji, než se nadějeme.
Existují tři druhy místních politiků. Jedni, kteří pracují pro obec jen jednou za dva tři měsíce v rámci veřejné schůze zastupitelstva. Tu a tam pronesou ostrý projev, ale jinak do běhu věcí z vlastního rozhodnutí nezasahují. Druzí si vybrali cestu hlídacího psa, který kontroluje a kritizuje každou nesrovnalost, pochybení nebo lumpárnu. Třetí skupina politiků má pozitivní vize a zároveň chuť je prosadit v praxi. Pokud by v zastupitelstvu nebyl první typ politiků, pravděpodobně by se nic moc nezměnilo. Pro život obce jsou podstatné zbývající dvě skupiny – ti, co realizují své vize a ti, kteří dohlížejí na hospodárné a smysluplné využívání obecních peněz či majetku.
Menší české strany – zelení, křesťanští demokraté nebo piráti – obohacují politiku o nové úhly pohledu, o témata, na které si velké strany často ani nevzpomenou. Zelení v Praze 10 nejsou součástí koalice, ale dostali společně s Desítkou pro domácí na začátku volebního období od občanských a sociálních demokratů možnost obohatit programové prohlášení rady o své nápady a ty také postupně uskutečňovat. Díky nám se v prohlášení, které najdete na webu www.praha10.cz v části Volené orgány–Rada, objevila mj. široká podpora cyklodopravy, dopravní zklidňování rezidenčních čtvrtí včetně plošných zón Tempo 30, využívání alternativních zdrojů energií v obecních budovách, zpřístupnění informací z jednání zastupitelů prostřednictvím přímého přenosu ze schůze a záznamu hlasování každého zastupitele nebo závazek vést veřejnou debatu o zásadních změnách městské části.
Naší neustálou snahou je být moderátorem sporů a prostředníkem, který pomůže najít řešení přijatelné pro všechny. Je důležité se postavit proti nepravostem a pokud v minulosti nebyl prostor k dohodě, zelení vždy stáli na straně občanů. Bylo to při záchraně parku na Strašnické, u parku v Ruské a rizika jeho zástavby pravoslavným kostelem nebo v Trojmezí. Pokud však vidíme cestu k dohodě, upřednostňujeme jednání u kulatého stolu před bojem.
Mám radost ze sílícího hlasu občanů a jejich sdružení, kteří se dovolávají svého přirozeného práva ovlivňovat život ve svém okolí. Pokud funguje upřímný dialog mezi občany a politiky, výsledkem bude prospěch pro nás všechny. Pokud máte pocit, že se v Praze 10 dějí nesprávné věci nebo pokud budete mít nápad, jak život v naší městské části vylepšit, obraťte se, prosím, na email ivana.cabrnochova@zeleni.cz. Ráda se s vámi sejdu a pokud bude možnost vám pomoct, určitě se o to pokusím nebo zprostředkuji kontakt s těmi, kdo o dané věci rozhodují.
Závěrem mi dovolte, abych vám popřála příjemné prázdniny a v předstihu vás pozvala na dvě zářijové akce – dny otevřených dveří v památkách zpřístupněných v rámci Dnů evropského dědictví a na Zažít město jinak spolupořádané iniciativou Auto*Mat.
...Vloženo: 12.05.2012 | Autor: Ivana Cabrnochová | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět