Slovo amatér je u nás mnohými vnímáno jako nadávka. Řada lidí má pocit, že fotoamatér je člověk s aparátem, který svou práci nezvládá. Ve skutečnosti se však – na rozdíl od profesionála – jedná o osobu mužského či ženského pohlaví, která nefotografuje kvůli obživě, ale čistě pro radost.
Nejvýznamnějším fotoamatérem v dějinách české fotografie byl světoznámý spisovatel Karel Čapek. Jeho dílo zahrnuje mj. portréty významných osobností veřejného a kulturního života meziválečného Československa, dokumenty z cest, zátiší s kaktusy či předměty denní potřeby a zejména Dášeňku. Amatér Čapek byl autorem knihy Dášeňka čili život štěněte, nejúspěšnější fotografické publikace první republiky. Amatér Čapek zachytil životní cestu svého foxteriéra způsobem, který obsahem i formou okouzluje děti už po několik generací.
Amatéři jsme my všichni, kteří ve své každodenní praxi nejsme nuceni za hotové nebo na fakturu fotografovat talíř s čínskými nudlemi na vývěsní štít restaurace, zlevněné holínky do katalogu ani svatby odehrávající se na běžícím pásu. Jsme to my, kteří fotografujeme z vnitřního přepětí, z lásky k tomuto oboru. Nestyďme se za označení amatér, je to svým způsobem pocta.
Karel Čapek fotografuje, Galerie 10 – Waldesovo muzeum, Čechovo nám., Praha 10, fotografie ze sbírky Svazu českých fotografů vybrali Věra Matějů a Milan Sedláček, 2.–24. listopadu 2011, více nawww.galeriedeset.cz nebo www.scf.cz. Spolupořádala Městská část Praha 10 a Památník Karla Čapka ve Staré Huti.
...
Vloženo: 15.11.2011 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět