V květnu letošního roku byla zahájena již 31. národní výstava amatérské fotografie ve Svitavách. Návštěvníci zde měli možnost spatřit díla, která uspěla v letošním ročníku nejvýznamnější soutěže neprofesionální fotografické tvorby u nás. Komise, která rozhodovala o přidělení jednotlivých cen, neměla jednoduchou úlohu. Do soutěže se přihlásilo 186 individuálních autorů a 12 kolektivů, kteří poslali více jak 1000 snímků.
14. května proběhlo v Městském muzeu ve Svitavách slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen. Na prvních místech se umístili Karolína Karpíšková z Prazy 7, Jitka Rjašková z Horního Žďáru, Milan Bruchter z Břeclavi a Josef Krása z Čerčan. V kategorii kolektivů dosáhli na první místo domácí autoři z Fotoklubu Svitavy.
Každoroční soutěž a výstavu amatérské fotografie pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu NIPOS-Artama a Středisko kulturních služeb Svitavy za podpory Českého svazu fotografů, Společnosti přátel fotografie, Střediska amatérské kultury Impuls Hradec Králové a Městského muzea a galerie ve Svitavách. DIGIfoto bylo v tomto roce jedním ze sponzorů soutěže. Vítězové kategorií získali roční předplatné našeho časopisu.
Svitavská výstava bude přístupná do 11. června, následují reprízy v Praze, Turnově, Hradci Králové, Pardubicích a Bratislavě. Máte-li zájem o účast v příštím ročníku soutěže, sledujte zkraje příštího roku stránky www.scf.cz nebo www.nipos-mk.cz.
Svitavy očima Petra Vilguse
V letošním roce jsem měl tu čest být jedním z členů poroty národní soutěže amatérské fotografie, jménem nepřítomného předsedy poroty Miroslava Vojtěchovského jsem zahajoval výstavu a po skončení vernisáže jsem před zaplněným sálem pronesl přednášku na téma Tři modly v české fotografii.
Potěšila mě nečekaně vysoká úroveň české amatérské fotografie. To neříkám jen proto, abych vystavujícím udělal radost. Upřímně prohlašuji, že jsem byl překvapený nejen technickou kvalitou záběrů, ale i rozsahem zpracovávaných témat. Své zastoupení tu měly výborné portréty Adély Mertlové či Karolíny Karpíškové, sportovní snímky z dětského fotbalového zápasu od Jitky Rjaškové, poutavé koncepty Milana Bruchtera, neobvyklá městská krajina Filipa Páťala, reportáž o Mikulášově družině vytvořený členy Fotoklubu Okamžiky Zlín či hloubavý pohled na vyhnání německého obyvatelstva z českého pohraničí zpracovaný Fotoklubem Lanškroun. Snad jediná oblast, kde cítím rezervy, je kategorie Ilustrace k dílu Karla Jaromíra Erbena. Porota se shodla na tom, že řada fotografů v ilustraci klouže po povrchu, příliš se zaměřuje na vnější popis a málo na zhmotnění vnitřního pocitu z tématu.
Měl jsem radost z prezentace aktuální tvorby českých fotoklubů, která výstavu provázela. Velmi insirativní byla také diskuze po mé přednášce, která se týkala nejen soutěže samotné, ale i obecných názorů na současnou tvorbu. Na setkání klubů přijeli zástupci všech generací a už teď je jisté, že toto podhoubí českého fotografického umění je stále živé.
Proto mě pořád trápí onen omyl, kdy řada lidí vidí rovnítko mezi slovy amatér a nešika. Amatérský fotograf je ve skutečnosti člověk, který dokumentuje svět okolo sebe nikoliv jako živnostník, ale čistě pro radost. A tato radost je na svitavské výstavě vidět.
...Vloženo: 22.05.2011 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět