Přehled akcí

« Říjen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Poprvé v Invalidovně

Karlínská Invalidovna se v polovině září letošního roku poprvé otevřela veřejnosti. K jejímu dočasnému zpřístupnění došlo v rámci Dnů evropského dědictví, které každoročně vyhlašuje Rada Evropy a Evropská komise. V naší zemi dny organizuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

 

Více jak 2000 lidí z Karlína, Libně i ze vzdálenějšího okolí si letos nenechalo ujít příležitost podívat se do budovy karlínské Invalidovny. Před komplexem vojenských archivů, který byl desítky let nepřístupný veřejnosti, se v sobotu 12. září od rána tvořila dlouhá fronta. 

 

V Invalidovně bylo k vidění technologické zařízení včetně výtopny a odvšivovací linky, kašna na nádvoří, jedna z obytných buněk, která byla určená pro 37 vojáků i kaple s nástěnnou výzdobou a vitrážemi. V přilehlých chodbách se návštěvníci dozvěděli o filmech, které se v této budově natáčely. K nejznámnějším rozhodně patří oskarový snímek Miloše Formana Amadeus. V prvním patře mohli zájemci o vojenskou historii nahlédnout do nepřístupných archivů z 50. let 20. století.

 

Zpřístupnění Invalidovny s ministerstvem obrany a vedením vojenských archivů vyjednal zastupitel naší městské části Petr Vilgus: "Žiji v Praze 8 od svého dětství. Jako zvědavý kluk jsem se vždy toužil podívat do Libeňského plynojemu a karlínské Invalidovny. Díky vztřícnosti pana ministra obrany Martina Bartáka, ředitele Vojenského ústředního archivu Josefa Žikeše a ředitele Vojenského historického archivu Júliuse Baláže se otevření Invalidovny stalo jednou z hlavních akcí letošního ročníku Dnů evropského dědictví. Všem, kteří se podíleli na uspořádání dne otevřených dveří, patří náš upřímný dík. "

 

Městská část Praha 8 se každoročně snaží domlouvat s majiteli historických budov jejich zpřístupnění v rámci Dnů evropského dědictví. Před dvěma lety se díky tomu otevřely brány originální technické stavby na Palmovce - Libeňského plynojemu. "Plynojem i Invalidovna mají vztah k mé původní profesi. Jako historik umění mám tyto budovy spojené s významným obdobím české fotografie. Libeňský plynojem byl ve 20.-40. letech 20. století místem, které ve svých uměleckých dílech zaznamenávaly desítky avantgardních fotografů, malířů nebo básníků. V Invalidovně zas deset let žil a pracoval nejvýznamnější český fotograf Josef Sudek, " dodává Vilgus.

 

Vojenské archivy musí podle zákona během několika let opustit záplavové území v Karlíně. Proto se nabízí otázka, jakou budoucnost má před sebou Invalidovna poté, až armáda v roce 2013 dokončí rekonstrukci nové archivní budovy v Ruzyni? Podle informací z vedení ministerstva obrany bude tento barokní komplex nabídnut k využití organizačním složkám státu a dalším státním organizacím. V této souvislosti se nejčastěji hovoří o zájmu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, která v budově plánuje zřídit univerzitní kampus. Tento projekt má dlouhodobou podporu Rady Městské části Praha 8.

...

Vloženo: 29.08.2009 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52