Přehled akcí

« Prosinec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Nejlepším kamerovým systémem jsou pozorní občané

Pocit bezpečí patří mezi základní lidské potřeby. Obecně lze říct, že všechny kroky směřující k zvýšení bezpečnosti naší městské části lze hodnotit kladně. Jsem však skeptický k možnostem, jaké má budovaný kamerový systém bez aktivní spolupráce s občany.

Bezpečná osmička je projekt vedení naší radnice, který má prostřednictvím kamer, čidel a integrovaného dohledového centra zajistit bezpečí občanů Prahy 8. Náklady na jeho vybudování se odhadují v řádech stovek milionů korun a tak je na místě otázka, jestli se jedná o užitečnou investici.

Přijímám smysl kamerových systémů a dalších čidel v uzavřených objektech patřících městské části (samozřejmě pouze tehdy, když kamery budou funkční až poté, co např. žáci opustí takto zabezpečenou školu). Pochybnost mám ke smyslu podobných systémů na veřejných místech. 

Není v silách zaměstnanců dohledového centra, aby nepřetržitě sledovali všechna místa v záběru kamery. A to je největší slabinou těchto systémů. Letos v dubnu kdosi ulomil ruku sochy hvězdáře na staroměstském orloji. Tamní kamera dokázala vandala zaznamenat, nezabránila však ani poškození orloje a ani tento záznam nevedl k dopadení pachatele. Podobně se „osvěčila“ kamera před pražským magistrátem. Během zasedání cyklodopravní komise přišel zloděj ke stojanu s odstavenými bicykly, v klidu a bez spěchu odpiloval zámek, pak kolo jednoho z členů komise hodil na rameno a zmizel. Toto vše víme díky kameře, která prostor na Mariánském náměstí nepřetržitě sleduje. Záznam to byl hezký, kvalitní a barevný, byl opatřený datem i časem záznamu. Ale jaký byl jeho smysl, když nedokázal ohlídat majetek magistrátního úředníka přímo před sídlem Zastupitelstva hl. m. Prahy?

Ve vyspělém světě se policie a místní samosprávy snaží zapojit do dohledu nad městem přímo jeho obyvatele. Tamní projekty vycházejí z faktu, že nelze posadit do každé ulice policistu a nelze vytvořit funkční kamerový systém, který by zabíral 100 % území města. Naproti tomu – všude žijí, pracují nebo procházejí lidé, kterým záleží na jejich vlastní bezpečnosti. Elektronický dohledový systém může být užitečný jen tehdy, pokud se součástí Bezpečné osmičky stane i úřadem řízená spolupráce obyvatel Prahy 8 s městskou a státní policií. Takový projekt vyžaduje ochotu lidí podílet se na jeho realizaci a schopnost radnice tuto spolupráci vhodným způsobem uchopit. 

Každý z nás má v kapse mobilní telefon a pokud vidí protiprávní jednání, měl by jej vytáhnout a bezplatně zavolat policii. Zapomeňme na termíny „fízlování“ či „udávání“. Toto je praktický příspěvek každého z nás, aby naše městská část byla skutečně bezpečná. Protože lidské oči a ochota pomoct jsou tím nejlepším a nejlevnějším zabezpečením.

...

Vloženo: 10.08.2009 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52