Přehled akcí

« Říjen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Zelení: prostor pro soukromé, družstevní i nájemní bydlení

Otázka: Najde se v Praze 8 prostor pro výstavbu družstevních bytů?

 

V České republice v posledních 20 letech převládá nadšení pro soukromé vlastnictví domů a bytů. Opomíjené je vlastnictví družstevní a nájemní bydlení. Téměř úplně se zapomíná na to, že obec musí zajišťovat dostatečnou síť sociálních bytů pro občany, kteří se ocitli v tísni. Do krizové situace se může dostat každý z nás i bez vlastního zavinění. Autonehoda, smrt partnera nebo jiná nešťastná náhoda dokáže vykolejit i sebejisté a úspěšné jedince.

 

Pokud bych měl odpovědět na otázku, jestli se v Praze 8 najde místo pro výstavbu družstevních bytů, musel bych po pravdě prohlásit, že nevím. Odpověď by musela zahrnovat analýzu, jestli je na území městské části vhodný pozemek, který kategorií územního plánu i díky obecnímu vlastnictví takovou výstavbu umožňuje. Museli bychom si otevřeně říct, jestli by taková výstavba byla financovaná ze státních, obecních nebo soukromých zdrojů. Chtělo by to najít shodu, jestli by bytovou politiku měla vytvářet městská část nebo magistrát. 

 

Jsem přesvědčený, že pražskou bytovou politiku má určovat magistrát. Z celopražské radnice by měly vycházet plány na využití obecních pozemků pro obytnou výstavbu s tím, že by si obec přímo určovala poměr druhů vlastnického vztahu k bytům v nových domech. Část bytů by měla být vyčleněna pro účely sociálního a nájemního bydlení, část domů by měla být v majetku družstev. Městské čtvrti fungují tehdy, pokud jejich obyvatelé tvoří mix věkových a sociálních skupin. Různými formami vlastnictví lze dosáhnout takové pestrosti.

 

Typickým příkladem místa, kde by magistrát mohl využít tento systém, je zástavba Rohanského ostrova. Rozsáhlé pozemky zde Praha prodává developerovi za nízkou cenu. Za tuto výhodu pro investora by město mělo stanovit tvrdé podmínky včetně toho, jaké formy vlastnictví se na ostrově mají uplatnit. 

 

Současná sociální a bytová politika magistrátu je dlouhodobě chybná. Tyto oblasti spadají do kompetence radního Jiřího Janečka, který se v posledních týdnech „proslavil“ návrhem na vytvoření bezdomoveckých ghett na okraji města. Místo integrace a pomoci pro sociálně vyloučené osoby pan radní navrhuje vytvořit tábory, do kterých zamete vše, co se mu v Praze nelíbí. Dokud ve vedení města budou sedět lidé s tak svérázným pohledem na sociální politiku, život v Praze se nezlepší.

 

Vztahy „velké“ – celopražské radnice a úřadů 57 samostatných městských částí jsou komplikované a stejně zamotané je i rozdělení kompetencí. Ve většině případů však má magistrát sídlící na Mariánském náměstí navrch. Proto je důležité, aby v podzimních volbách občané svým hlasem spustili změnu nejen v zastupitelstvu Prahy 8, ale i na magistrátu. Je na vás, pražských voličích, abyste při podzimních volbách otočili kormidlo a nasměrovali naše město vstříc zelenější a odpovědnější budoucnosti. 

...

Vloženo: 08.07.2010 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52