Po nás potopa - styl pražské politiky těsně před komunálními volbami
Mezi narkomany se tomu říká poslední šleh. Politickou obdo bou jsou zakázky zadávané těsně před skončením mandátu. Zažili jsme to těsně před koncem Fischerovy vlády a zažíváme to i v předvečer komunálních voleb, například v pražských městských částech.
„Užij si každý den, jako by to byl tvůj poslední“ – to je refrén, v jehož rytmu tančí mnoho pražských politiků. Příklady? Radním Prahy 7 jen těsně nevyšlo schválení nákupu nového luxusního sídla za 1,6 miliardy korun s honosným názvem Argen tinská hvězda. To radní ze sousední Prahy 8 byli úspěšnější a na posledním zasedání zastupitelstva byl schválen podobný projekt za 1,35 miliardy na Palmovce. Miliardy se točí také kolem stěhování radnice na Praze 4. Praha 11 zase na konci srpna začala stavět sportovní centrum s bazénem za 350 miliónů korun. A mohli bychom pokračovat.
Falešná nabídka
Spěch se vymstil radnici na Praze 7. Projekt s názvem Argentinská hvězda chtěli radní v čele se starostou Markem Ječménkem z ODS koupit od skupiny PPF. Navzdory tomu, že se dlouho předtím uvažovalo o nabídce společnosti Orco, která nabízela rekonstrukci objektu bývalého sídla Elektrických podniků u stanice metra Vltavská za celkovou cenu 1,1 miliardy korun. Do hry vstoupil ještě jeden hráč – společnost Neocity Towers, která přišla s nabídkou budovy Parkhotelu Praha za 900 miliónů.
Zřejmě to byla jen poslední zoufalá obrana odpůrců „argentinského“ projektu, kvůli němuž by siPraha 7 musela vzít miliardový úvěr. Zastupitelé totiž nižší částku nemohli jen tak ignorovat. Tak se celé rozhodnutí posunulo až na období po volbách, kdy se stejný krok dá čekat už jen stěží. Proč zoufalá obrana? Neocity Towers totiž ve skutečnosti Parkhotel nevlastní. Jiný účel než zmaření megalomanské stavby, do níž se měla nastěhovat radnice, poliklinika, kulturní dům i obchody, nabídka tedy těžko mohla mít.
Ovšem jen prostým odsunutím rozhodnutí, zda se radnice Prahy 7 bude stěhovat z pronajatých do vlastních prostor, to neskončilo. Jiří Kubíček z kandidátky Společně pro Prahu 7 podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Právě kvůli tomu, že zastupitelstvo muselo jednat na základě podvržených dokumentů.
Jak na Palmovce
To na Praze 8 se stavba nového sídla radnice zastupitelstvem protlačit podařila – o jediný hlas. V médiích se psalo, že ODS to měla jednoduché, protože má 27 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Až tak jednoduché to však neměla. Ne všichni občanští demokraté totiž s projektem souhlasili. Na posledním zasedání před volbami dodal onen potřebný třiadvacátý hlas Václav Musílek z Nezávislých pro Prahu. Také tady však panoval proti projektu velký odpor. Kromě toho, že se jednalo o významné hlasování těsně před volbami, zastupitelům byl současný projekt předložen deset minut před hlasováním.
Manévrovací prostor
„O nové radnici se mluví patnáct let,“ namítá Musílek a připo míná zoufalou potřebu Prahy 8 sestěhovat úřady do jednoho místa a něco provést s tristně vypadající Palmovkou. S tím ostatně souhlasí všichni. Že se hlasovalo na poslední chvíli? „Mandát zastupitelstvu končí s volbami, do té doby se má normálně pracovat,“ uvádí Musílek celkem logický argument. Potvrzuje tak slova starosty Josefa Noska. Že hlasování vyšlo na poslední zasedání zastupitelstva, je obyčejná náhoda.
S tím ovšem nesouhlasí Michal Kindl, občanský demokrat a před třemi roky odvolaný místostarosta. Podle něho se tlačilo od začátku. Vůbec poprvé se zastupitelé dozvěděli o plánu postavit centrum na Palmovce pro radnici a obchodní centrum typu Flóra letos v únoru při probírání rozpočtu na letošní rok. V něm se totiž objevila částka 60 miliónů korun určená na náklady projektové přípravy. Jenže už tehdy s tím i přes nadpoloviční většinu ODS zastupitelstvo nesouhlasilo. Částka nakonec skončila v účelové rezervě. Tehdy podle zastupitelů ještě radní celou věc zlehčovali s tím, že jde o výhled do vzdálené budoucnosti – nic, co by spěchalo.
Tím, že oněch 60 miliónů bylo v účelové rezervě, ovšem rada přišla o manévrovací prostor. Brzy si však poradila. „Asi týden nato rada obešla rozhodnutí zastupitelstva tím, že si vzala pět miliónů z obecné rezervy na koncesní projekt.“ Koncesní projekt se vypracovává před zahájením výběrového řízení. Radnice díky tomu uzavřela hned v březnu čtyřmiliónovou smlouvu s advokátní kanceláří Rowan Legal, která měla pro radnici vybrat nejvhodnější řešení.
V otázce výběru stavitele centra na Palmovce se Praha 8 uchýlila ke specifickému druhu výběrového řízení – soutěžnímu dialogu. Ten je určen pro zadávání veřejných zakázek se zvláště složitým předmětem, kdy zadavatel nemůže vědět předem, jak dostatečně přesně specifikovat podmínky zadání. Zda to je případ sice velké a nákladné, jinak ale vcelku banální stavby centra s radnicí, by se dalo s úspěchem pochybovat.
Neznámá radnice
Během dubna se jako zájemci o stavbu přihlásilo pět firem, z nichž následně dvě odstoupily (podle zákona je nutné pro soutěžní dialog mít nejméně tři soutěžící). V létě už bylo jasno o výherci.
Stal se jím nepřekvapivě Metrostav, respektive jeho dceřiná firma Metrostav Development, sídlící od budoucí radnice doslova pár kroků. Což samo o sobě budí podezření, neboť o Metrostavu se spekuluje jako o firmě napojené na vlivné podnikatele Romana Janouška a Tomáše Hrdličku.
„Na květnovém zastupitelstvu nám byl prezentován projekt s hypermarketem za miliardu korun bez DPH, v září pak deset minut před hlasováním odlišný projekt se supermarketem za 1,2 miliardy,“ popisuje další zastupitel, Petr Vilgus ze Strany zelených.
Jak nová radnice vypadá? „Jestli to bude mít osm, nebo devět pater, to se teprve rozhodne,“ říká zastupitel Musílek. Výsledek je tedy následující: přesná podoba nové radnice na Praze 8 není ještě známá, vítěz soutěže a cena však ano. „To je horní hranice, ve skutečnosti myslím, že cena bude o něco nižší,“ dodává Musílek s tím, že má dostatečné zkušenosti s podobnými projekty na to, aby mohl říct, že tento projekt je pro Prahu 8 výhodný.
Ještě nutno dodat, že na rozdíl od Prahy 7 má osmička dost peněz z privatizace bytů, které jí odhadem vynesou celkem tři miliardy korun. Rozhodnout o těchto penězích je dost lákavé, tím spíš, že po volbách bude podoba radnice asi dost jiná.
Škatulata Prahy 4
Stěhování plánuje i radnice Prahy 4. Zatímco sedmá a osmá pražská část argumentovaly touhou úřadovat ve vlastních prostorách bez obavy z vypovězení nájmu, Praha 4 jde přesně opačným směrem a bude se stěhovat do objektu polikliniky na Budějovické, kterou vlastní společnost Medicon. Ta ji přitom koupila v devadesátých letech právě od Prahy 4.
Ponechme teď stranou, že předsedou dozorčí rady Mediconu je Marek Čmejla, jeden z majitelů Škody Holding, který byl vyšetřován ve Švýcarsku v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné.
Praha 4 zaplatí za 35 let pronájmu 1,8 miliardy korun, přičemž nedávno zrekonstruovala své sídlo v Nuslích za 60 miliónů a podle některých zastupitelů byla nedaleko k mání také moderní budova Budějovická alej, a to za 772 miliónů. Podmínky radnice však ve výběrovém řízení splnila jediná nabídka, a to právě Mediconu. Výběr byl tedy jednoduchý...
Ideové prázdno
„Nemyslím, že by v tom byla nějaká formální chyba,“ říká občanský demokrat Kindl k postupu na Praze 8, ale jeho slova sedí i na ostatní. „Špatně je celá idea toho průběhu.“ Je to skutečně zvláštní. Pravicová strana hájí investici města tím, že na ni vydělá, neboť bude pronajímat prostory, a tedy bude samo podnikat. Místo standardního postupu se volí nejrychlejší metoda před volbami, které pro ODS nedopadnou zdaleka tak dobře jako ty předchozí.
...Vloženo: 08.10.2010 | Autor: Miroslav Cvrček, Reflex 40/2010 | Kategorie: Politik - pro novináře | Zpět