Přehled akcí

« Prosinec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Investujme do obnovy veřejného prostoru

V několika minulých číslech Osmičky jsme s kolegy diskutovali o nepříjemnostech. Tentokrát na této straně řešíme zdánlivě milý problém – kam investovat stamiliony z privatizace bytů? Tato otázka však není tak pohodová, jak se na první pohled zdá. Enormní příliv peněz, který nás čeká, se zřejmě nikdy v budoucnu nebude opakovat, a proto bychom měli užití těchto prostředků pečlivě naplánovat. Nezbytná budou opatření, která minimalizují nebezpečí finančních úniků a korupce. Nejlepším lékem na kvalitu zvažovaných projektů i efektivitu využití peněz bude absolutní transparentnost. Dvojnásobně zde bude muset platit heslo „co není zákonem utajené, to je bezpodmínečně veřejné“.

 

Volné peníze v sobě skrývají jedno riziko: zatímco finance uložené do majetku není až tak jednoduché utratit, miliony na účtu v bance jsou kdykoliv k dispozici. Hrozí, že pokud peníze rychle nezamíří do předem naplánovaných projektů, samospráva bude v permanentním pokušení tyto peníze „projídat“. Abychom se vyhnuli zmíněnému riziku, měla by Rada MČ Praha 8 na základě diskuze se zastupiteli a občany vytvořit seznam prioritních projektů. Zastupitelé Strany zelených vstoupí do této diskuze s výzvou, abychom privatizační peníze investovali do obnovy veřejného prostoru zejména na sídlištích, ale i v dalších čtvrtích Prahy 8, které neprošly rekonstrukcí po povodních v roce 2002. 

 

Co to je veřejný prostor? Jsou to volně přístupná nezastavěná místa – tedy chodníky, ulice, parky či dětská hřiště. Nepřívětivý veřejný prostor sice člověka neohrožuje na životě, snižuje však kvalitu života každého z nás, umenšuje míru lokálního patriotismu a podporuje rozvoj negativních sociálních jevů. Hlavní obavou SZ v Praze 8 je rozvoj jevu nazývaného ghetizace. Ze začátku se jedná  o nenápadný proces, který však má osudové následky. Tímto vývojem si prošla některá sídliště v západní Evropě a doufáme, že se dokážeme z této zahraniční zkušenosti poučit (když už jsme to neudělali v oblasti silniční dopravy a nadále podle 30 let starého vzoru stavíme okružní vnitroměstské dálnice).

 

Jak postupuje ghetizace? Proces začíná v prostředí, kde ulice a trávníky jsou pokryté odpadky a psími výkaly, naleznete zde poničené lavičky a krabice od vína naházené v keřích. Široko daleko žádné dětské hřiště, natož pak herní plocha pro dospívající mládež či odpočinkový prostor pro seniory. Zdi jsou počmárané sprejery, průchody smrduté, proměněné ve skládku. V takovém bydlišti se líbí málokomu, a proto není divu, že lidé s nadprůměrnými příjmy zatouží po útěku. Když začnou plánovat rodinu, vezmou si hypotéku a odstěhují se do „šmoulího domku“ v sídelní kaši na předměstí. Vymění šedé kolektivní bydlení v nepořádku za barevný domeček se zelenou zahrádkou, o kterou se budou intenzivně starat. Pokud toto učiní více lidí z vyšší příjmové skupiny, sídliště začne chudnout. Zmizí některé obchody, zavřou se lepší restaurace a služby. To vyžene další část movitějších obyvatel do suburbií. Po několika letech zde začne mizet věková, příjmová a národnostní různorodost. Na sídlišti zůstanou jen ti, kteří odejít nechtějí nebo nemohou. Zvedne se kriminalita, oblast získá špatnou pověst. Následkem toho klesne výše nájmu, a přesto řada bytů zůstane prázdná. Na místo původních obyvatel se – legálně či nelegálně – nastěhují nepřizpůsobiví obyvatelé, kteří časem získají většinu a vytvoří „město ve městě“. Tím bude rozvrat čtvrti dokonaný.

 

Náprava takového stavu bude drahá a mimořádně složitá. Tomuto procesu však lze účinně zabránit tím, že dojde k obnově veřejného prostoru v ohrožených oblastech. Obnovené prostředí pak nebude lidi ze sídlišť vyhánět, ale naopak je sem lákat. Praha 8 tuto generální rekonstrukci nutně potřebuje. Musí se probudit z letitého spánku, z nedostatečných investic do míst, která patří „všem“ a která společně užíváme. Ukroťme touhy privatizační peníze projíst nebo přelít do betonu. Pokusme se využít nabídnuté šance k tomu, aby se nám v naší městské části dobře žilo a abychom ji následujícím generacím předali v lepším stavu, než v jakém jsme ji dostali.

 

...

Vloženo: 11.04.2008 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52